Preşedintele stiri: 3996

Echipa FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

15 mar. 2018,, 12:41   Sport
2511 0

Echipa FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce a învins pe Chelsea Londra cu 3-0, pe Camp Nou, în manşa secundă a optimilor de finală.

Barca, după 1-1 pe Stamford Bridge, s-a impus pe teren propriu prin golurile înscrise de Lionel Messi (3, 63) şi de Ousmane Dembele (20), din pasa aceluiaşi Messi.

Messi a ajuns la 100 de goluri marcate în Champions League cu acest prilej, în timp ce francezul este la prima reuşită în tricoul catalan.

În sferturile de finală s-au mai calificat Real Madrid, deţinătoarea trofeului, Juventus Torino, Sevilla FC, AS Roma, Liverpool, Manchester City şi Bayern Munchen.

Bayern Munchen s-a calificat, miercuri seara, în sferturi, după ce a dispus de Beşiktaş cu scorul de 3-1, la Istanbul, în manşa secundă a optimilor de finală.

Bayern, care se impusese în tur cu 5-0, a cîştigat pe malul Bosforului prin golurile marcate de Thiago Alcantara (18), Gokhan Gonul (46, autogol) şi Sandro Wagner (84), respectiv Vagner Love (59).

Aceasta a fost a 11-a victorie consecutivă în competiţie pentru antrenorul Jupp Heynckes, care a condus-o pe Bayern la cîştigarea trofeului în 2013, înainte de se retrage din activitate şi a reveni în acest sezon.