Preşedintele stiri: 4002

Două super-puteri ale fotbalului mondial vor juca finala olimpică de la Tokyo

4 aug. 2021,, 10:45   Sport
3063 0

Competiţia fotbalistică de la Jocurile Olipice de la Tokyo şi-a desemnat finaliștii, după ce marți s-au disputat semifinalele. Ambele semifinale au fost transmise în direct la postul TVR MOLDOVA.

În prima semifinală, naţionala olimpică a Braziliei, condusă de veteranul Dani Alves, a trecut cu scorul de 4-1, în urma executării loviturilor de departajare a formaţiei similare a Mexicului, transmite Noi.md cu referire la hotnews.md.

După 120 de minute de Joc, scorul a fost egal, 0-0.

Adversarii brazilienilor vor fi jucătorii U23 ai Spaniei. În cea de a doua semifinală, ibericii au avut nevoie de 120 de minute de Joc pentru a trece de naţionala Japoniei. Golul care a adus Spania în meciul pentru aurul olimpic, a fost marcat de Marco Asensio în minutul 115.

Finala va avea loc pe 7 august, la Yokohama şi va putea fi urmărită în transmisiune directă la TVR MOLDOVA.