Preşedintele stiri: 3995

Două recorduri în aceeași zi: Italia a învins Austria și a scris o nouă pagină de istorie

27 iun. 2021,, 09:22   Sport
2748 0

Italia a învins Austria cu 2-1, datorită golurilor marcate de Federico Chiesa și Matteo Pessina, respectiv Sasa Kalajdzic și s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2020.

Formația lui Roberto Mancini nu a strălucit, așa cum a făcut-o în faza grupelor, dar reușitele din prelungirile meciului au fost suficiente pentru ca Italia să ajungă la cea mai lungă serie de invincibilitate din întreaga istorie fotbalistică.

Concret, Italia a ajuns la nu mai puțin de 31 de meciuri consecutive fără eșec, fapt fără precedent pentru ”squadra azzurra”.

Precedentul record, egalat de echipa lui Roberto Mancini după succesul cu Țara Galilor din ultima etapă a fazei grupelor era de 30 de meciuri la rînd fără înfrîngere și fusese bifat prima dată între 1935 și 1938, cu Vittorio Pozzo pe banca tehnică.

Ultimul meci pierdut de Italia a avut loc pe 10 septembrie 2018, 0-1 cu Portugalia în Liga Națiunilor.

Italia a stabilit un nou record și în privința numărului de minute consecutive în care nu încasează gol.

În startul prelungirilor meciului cu Austria, selecționata lui Roberto Mancini a ajuns la 1.144 de minute consecutive în care nu primește gol. Potrivit statisticianului Misterchip, precedentul record era de 1.143 de minute și fusese stabilit în 1974.

Pînă la reușita lui Sasa Kalajdzic din minutul 114 al partidei de pe stadion ”Wembley” din Londra, ultimul meci în care portarul Italiei a fost bătut a fost cel cu Olanda, disputat pe 14 octombrie 2020, 1-1 în Liga Națiunilor, cînd Donny van de Beek l-a învins pe Gianluigi Donnarumma.

În sferturile de finală ale EURO 2020, Italia va avea parte de primul adversar ”tare”, Belgia sau Portugalia, formații care vor juca meciul direct din optimi duminică, de la ora 22:00, la Sevilla.