Preşedintele stiri: 3995

Djokovic a cîștigat Australian Open pentru a opta oară

3 feb. 2020,, 08:00   Sport
1957 0

Sîrbul Novak Djokovic (32 de ani, 2 ATP) s-a impus din nou la Australian Open, învingîndu-l în finală pe austriacul Dominic Thiem (26 de ani, 5 ATP). Victoria a venit după patru ore și trei minute, în cinci seturi, 6-4, 4-6, 2-6, 6-3, 6-4.

Djokovic a cîștigat, astfel, al optulea titlu la Australian Open și al 17-lea turneu de Mare Șlem al carierei. Grație acestui succes, sîrbul revine de luni pe primul loc în ierarhia ATP, depășindu-l pe Rafael Nadal.

În primul set, sîrbul a condus cu 4-1, Thiem a egalat la 4, dar fostul lider mondial a făcut un nou break și și-a adjudecat primul set cu 6-4. Setul al doilea i-a revenit austriacului, cu același scor, 6-4. În setul 3, Thiem a început mult mai bine și a condus cu 4-0 și 5-1. L-a adjudecat cu 6-2.

Sîrbul a reușit să cîștige următoarele două seturi și să-și treacă în cont al optulea titlu la Melbourne.

Triumful de la Australian Open îi aduce lui Djokovic 2.000 de puncte ATP și 4.1 milioane de dolari australieni.

Dominic Thiem, numărul 5 mondial, a ratat ocazia de a deveni primul jucător din afara Top 3 ATP care se impune într-un Grand Slam, după elveţianul Stanislas Wawrinka la US Open, în 2016. Djokovic, Nadal şi Federer şi-au împărţit cele 12 turnee majore disputate de atunci.

Austriacul, în vîrstă de 26 ani, a pierdut a treia sa finală de Mare Şlem, din tot atîtea disputate, după cele de la Roland Garros în 2018 şi 2019, ambele cedate în faţa lui Rafael Nadal.