Transnistria stiri: 1406

Dinamo Kiev, cu un pas în grupele Ligii Campionilor

24 sep. 2020,, 23:30   Sport
3320 0

Dinamo Kiev, formaţie antrenată de Mircea Lucescu, a făcut un pas important spre grupele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins echipa belgiană Gent cu scorul de 2-1, miercuri seara, în deplasare, în prima manşă a play-off-ului competiţiei, transmite agerpres.ro.

Vladislav Supriaga (9) şi Carlos De Pena (79) au marcat golurile vicecampioanei Ucrainei, în timp ce pentru gazde a înscris Tim Kleindienst (41).

Dinamo a avut avantajul omului în plus aproape o repriză, după ce atacantul ucrainean Roman Bezus (Gent) a fost eliminat în min. 53 pentru al doilea cartonaş galben de arbitrul român Ovidiu Haţegan. Nici ceilalţi doi ucraineni ai gazdelor nu au evoluat cu mai mult succes în acest meci, atacantul Roman Iaremciuk accidentându-se şi fiind înlocuit în min. 25, în timp ce fundaşul Igor Plastun a avut o deviere decisivă a golul lui De Pena.

Molde şi Ferencvaros au terminat nedecis, 3-3, după ce campioana Ungariei a condus cu 2-0.

Olympiakos Pireu a trecut cu 2-0 de Omonia Nicosia, golurile elenilor fiind reuşite în ultimele 20 de minute.

Rezultate:

Marţi

FC Krasnodar - PAOK Salonic 2-1
Au marcat: Viktor Claesson 39 - penalty, Remy Cabella 70, respectiv Dimitrios Pelkas 33.
Dimitrios Pelkas a ratat un penalty în min. 7.

Maccabi Tel Aviv - RB Salzburg 1-2
Au marcat: Dan Biton 9, respectiv Dominik Szoboszlai 49 - penalty, Masaya Okugawa 57.

Slavia Praga - FC Midtjylland 0-0

Miercuri

KAA Gent - Dinamo Kiev 1-2
Au marcat: Tim Kleindienst 41, respectiv Vladislav Supriaga 9, Carlos De Pena 79.
Cartonaş roşu: Roman Bezus (Gent, 53).

Molde FK - Ferencvaros Budapesta 3-3
Au marcat: Leke James 55, Magnus Wolff Eikrem 65, Martin Ellingsen 83, respectiv Franck Boli 7, Myrto Uzuni 53,