Preşedintele stiri: 3987

Denis Vieru a adus acasă medalia de bronz obținută la mondialul de judo

29 aug. 2019,, 16:50   Sport
2215 0

Medalia de bronz obținută la Campionatul Mondial de Judo din Japonia este cea mai prețioasă din carieră.

Întors în țară după competiția din Tokyo, judocanul Denis Vieru a mai declarat la Aeroportul Chișinău că a fost o premieră să urce pe podiumul mondial, scrie IPN.

„Mă simt mîndru și împlinit pentru mine și pentru țara mea”, a declarat sportivul.

Tînărul a declarat că în proporție de 99% este calificat pentru Jocurile Olimpice din 2020, care vor avea loc tot la Tokyo. „Pînă atunci însă voi mai participa la competiții”, a declarat sportivul.

Denis Vieru a cucerit medalia de bronz în limitele categoriei de greutate 66 kg, fiind învins doar de viitorul finalist, sud-coreeanul Kim Limhwan. În meciul pentru medalia de bronz, Denis Vieru l-a învins pe mongolul Baskhuu Yondonperenlei.