Debut ,,cu stîngul” pentru Barcelona în Primera

17 aug. 2019,, 14:41   Sport
1772 0

Campioana Spaniei, FC Barcelona, a fost învinsă în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), de Athletic Bilbao, în primul meci din noul sezon al LaLiga.

Intrat pe teren de un minut, Aritz Aduriz, 38 de ani (cel mai în vârstă jucător din campionat), a marcat spectaculos, cu o foarfecă laterală, în minutul 89.

Pentru prima dată după 10 ani, FC Barcelona nu l-a putut avea pe teren în prima etapă pe Lionel Messi. Argentinianul a suferit o accidentare şi putut evolua.

Mai mult, catalanii l-au pierdut şi pe Luis Suarez, de asemenea accidentat, care a fost înlocuit în minutul 37, cu Rafinha.

La oaspeţi, a jucat din primul minut noua vedetă, francezul Antoine Griezmann, transferat în această vară de la Atletico Madrid, pentru 120 de milioane de euro.

Pe teren nu a fost nici Coutinho, care urmează să se transfere la Bayern Munchen.