Preşedintele stiri: 3986

Cristiano Ronaldo a reuşit o nouă dublă pentru Juventus în Serie A

23 feb. 2021,, 17:15   Sport
1957 0

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a reuşit o nouă dublă pentru Juventus Torino, în partida câştigată fără probleme de echipa sa, cu scorul de 3-0, în faţa "lanternei roşii" Crotone, luni seara, în cadrul etapei a 23-a a campionatului Italiei.

Starul lusitan a marcat ambele goluri cu capul, în finalul primei reprize (38, 45), ultimul gol al gazdelor fiind marcat de americanul Weston McKennie, în minutul 66.

Fundaşul român Radu Drăguşin a fost rezervă la Juventus în acest meci şi a rămas pe bancă până la final, la fel ca şi Denis Drăguş, atacantul lui Crotone.

Cristiano Ronaldo a ajuns astfel la nouă duble reuşite de la începutul acestui sezon, în toate competiţiile. El a revenit cu această ocazie pe prima poziţie în clasamentul golgheterilor din Serie A, cu 18 goluri, depăşindu-l pe belgianul Romelu Lukaku (Inter Milano - 17 goluri).

În urma acestei victorii, care a venit după două eşecuri consecutive, Juventus a urcat pe poziţia a treia a clasamentului, depăşind-o cu un punct pe AS Roma, care a remizat duminică în deplasare cu Benevento (0-0).

Rezultate:

Vineri
Fiorentina - Spezia 3-0
Au marcat: Vlahovic (48), Castrovilli (64), Eysseric (82).

Cagliari - Torino 0-1
A marcat: Bremer (76).
Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari.

Sâmbătă
Lazio - Sampdoria 1-0
A marcat: Luis Alberto (24).

Genoa - Hellas Verona 2-2
Au marcat: Şomudorov (48), Badelj (94), respectiv Ivan Ilic (17), Faraoni (61).

Sassuolo - Bologna 1-1
Au marcat: Caputo (52), respectiv Soriano (17).
Vlad Chiricheş a fost rezervă la Sassuolo.

Duminică
Parma - Udinese 2-2
Au marcat: Cornelius (3), Kucka (34 - penalty), respectiv Okaka (64), Nuytinck (80).
Valentin Mihăilă a evoluat 79 de minute la Parma, iar Dennis Man a intrat în min. 67.

AC Milan - Inter Milano 0-3
Au marcat: Lautaro Martinez (3, 57), Romelu Lukaku (67).
Portarii Ciprian Tătăruşanu (Milan) şi Ionuţ Radu (Inter) au fost rezerve.

Atalanta - Napoli 4-2
Au marcat: Duvan Zapata (52), Gosens (64), Muriel (71), Romero (81), respectiv Zielinski (58), Gosens (76, autogol).

Benevento - AS Roma 0-0