Preşedintele stiri: 3995

CM 2018: Iranul s-a lăsat greu învins de Spania

21 iun. 2018,, 10:15   Sport
2397 0

Spania a învins-o la limită pe Iran, 1-0, și e la un pas de calificarea în optimi.

Ibericii nu au strălucit însă în meciul din această seară, iar noul selecționer Fernando Hierro a încercat să găsească explicații pentru evoluția sub așteptări a echipei sale.

"A fost un meci cum ne așteptam, foarte greu. Am jucat foarte bine în prima repriză, dar au fost multe întreruperi apoi. În partea a doua am jucat mai bine, am ținut mai mult de minge. Apoi, am jucat foarte foarte bine în primele 15-20 de minute din repriza secundă. Am marcat și am reușit să nu primim gol, deși nu e ușor să gestionezi un rezultat de 1-0.

Nu ne-a surprins cu nimic echipa Iranului, dar știam că e o echipă puternică. Un campionat mondial e dificil pentru toată lumea, nimeni nu-ți face viața ușoară, toată lumea dă maximum. Am întîlnit o echipă puternică, cu un antrenor mare, care lucrează împreună de 7 ani și știam că nu vom avea viață ușoară. Le mulțumesc băieților, care au făcut un sacrificiu uriaș, sînt foarte mîndru de ei", a declarat selecționerul Hierro la finalul meciului.