Preşedintele stiri: 3999

CM 2018: Elveția a trecut de Serbia, scor 2-1

23 iun. 2018,, 10:40   Sport
2488 0

Elveția a trecut de Serbia, scor 2-1, și este la un pas de calificarea în optimile de finală ale Campionatului Mondial.

Serbia a început avîntat partida și a deschis scorul după doar 5 minute. Mitrovic, golgheterul nou-promovatei în Premier League, Fulham, a marcat cu o lovitură superbă de cap. Adversarii românilor din Liga Națiunilor au cedat deliberat posesia balonului, însă nu au renunțat și la intențiile ofensive.

Elveția a fost aproape să egaleze în două rînduri, prin Blerim Dzemaili, ambele șuturi fiind blocate de Vladimir Stojkovic, portarul lui Partizan Belgrad.

Elveția a ieșit cu o altă față de la vestiare. Granit Xhaka, starul lui Arsenal Londra, a finalizat o acțiune prelungită de atac cu un șut puternic de la aproximativ 20 de metri.

La doar 5 minute distanță, Shaqiri a fost aproape să întoarcă rezultatul. Lovitura trimisă cu mult efect din flancul drept a lovit vinclul porții sîrbilor.

Mijlocașul lui Stoke, Xherdan Shaqiri, nu a cedat, iar în minutul 90 a înscris după o cursă de 40 de metri și a stabilit scorul final al partidei, 2-1.