CM 2018: Belgia - Tunisia 5-2! Joc entuziasmant și calificare pentru belgieni

23 iun. 2018,, 18:05   Sport
3043 0

Belgiei a învins Tunisia cu scorul de 5-2, sîmbătă pe stadionul Spartak din Moscova, în Grupa G la Campionatul Mondial 2018.

Naţionala Belgiei este aproape calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale 2018, după ce a învins Tunisia cu scorul de 5-2 (3-1) într-un meci disputat sîmbătă pe stadionul Spartak din Moscova, în Grupa G a competiţiei

Belgia s-a impus categoric, fără să forţeze, după o evoluţie mult mai convingătoare decît în primul său meci din grupă, cînd a trecut cu 3-0 de Panama. Primele 20 de minute ale întîlnirii au fost printre cele mai spectaculoase de la acest Mondial.

Golurile învingătorilor au fost semnate de Eden Hazard (minutul 6, din penalty, şi 51), Romelu Lukaku (16, 45+3), Michy Batshuayi (90), iar pentru învinşi au marcat Dylan Bronn (18), Wahbi Khazri (90+3).

După acest rezultat, naţionala africană mai are şanse pur teoretice de calificare în optimi de finală. În primul meci din grupă, Tunisia a fost învinsă de Anglia după un gol primit în prelungiri (1-2). Tunisia, prima echipă africană care a obţinut o victorie la Mondial (în 1978), nu a trecut niciodată de faza grupelor la această competiţie.