Preşedintele stiri: 3995

Cum s-a încheiat meciul amical dintre Moldova și Turcia

4 iun. 2021,, 11:45   Sport
2671 0

Echipa națională de fotbal a Republicii Moldova a cedat în meciul amical cu Turcia, scor 0-2. În partida disputată pe Benteler Arena din Paderborn, „tricolorii” au avut două ocazii mari de a înscrie, în prima repriză.

Vitalie Damașcan și Sergiu Platica au trimit șuturi periculoase spre poarta lui Ugurcan Cakir, însă goalkeeper-ul turc a fost la înălțime. După pauză, discipolii lui Șenol Güneș, care urmează să evolueze la Euro 2020, au fost mai eficienți în atac. Burak Yilmaz a deschis scorul la capătul unei combinații superbe.

În minutul 77, Cengiz Under a înscris al doilea gol al partidei.

Echipa națională a Republicii Moldova va mai juca un amical duminică, 6 iunie. Pe stadionul Zimbru din Chișinău, trupa lui Roberto Bordin va primi vizita reprezentativei Azerbaidjanului. Meciul va fi transmis în direct de PRIME, cu începere de la ora 19:00.