Preşedintele stiri: 3991

Chelsea și Arsenal în finala UEFA

10 mai. 2019,, 15:00   Externe
2541 0

Finalele celor mai importante competiții din fotbalul european, UEFA Europa League și UEFA Champions League, devin astfel o afacere pur englezească.

Liverpool - Tottenham în Liga Campionilor și Chelsea - Arsenal în Liga Europa.

La finalul celor 90 de minute de Joc şi a celor două reprize de prelungiri dintre Chelsea și Frankfurt, scorul a fost egal, 1-1, la fel ca şi în tur. Pentru Chelsea au marcat Loftus-Cheek '28, iar pentru Eintracht a punctat Jovic '49.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Romînia, cu Ovidiu Haţegan la centru, scrie digi24.ro.

La loviturile de departajare pentru Chelsea au transformat Barkley, Jorginho, David Luiz şi Eden Hazard, în timp ce Azpilicueta a ratat.

Pentru Eintracht au transformat Haller, Jovic, De Guzman şi au ratat Hinteregger şi Paciencia.

În finala Europa League s-a calificat, joi, şi Arsenal, care a trecut de Valencia, scor 4-2, după ce în tur se impusese, scor 3-1. Pentru Valencia a marcat Gameiro '11, '58, iar pentru Arsenal au înscris Aubameyang '17, '69, '88 şi Lacazette '50.

Finala Europa League va avea loc în data de 29 mai, la Baku, în timp ce finala UEFA Champions League este programată pe 1 iunie, pe arena Wanda Metropolitano din Madrid.