Cele mai spectaculoase momente ale CM-2018 (FOTO, VIDEO)

19 iul. 2018,, 21:00   Sport
3595 0

Cupa Mondială 2018 a fost cu adevărat surprinzătoare. Echipele cu cea mai bună reputație, dar şi cu jucători cu titluri precum Argentina, Germania și Portugalia au fost eliminate din start, fapt care a șocat întreaga lume.

Echipa Rusiei a reușit, pentru prima oară, să se califice în sferturile de finală, iar Franța a ieşit învingătoare, înaintînd cu paşi siguri, ca acum să-şi ducă Marele Trofeu acasă.

Vă propunem să ne amintim cele mai bune momente ale Campionatulu Mondial, care s-a încheiat de curînd.

Emoționantul Ronaldo într-o dispută cu arbitrul

Astfel, a devenit star-meme

Fotbalistul brazilian Neymar exagera nenatural de mult după loviturile la picior, aşa încît acest lucru a devenit subiect principal al glumelor pe seama lui

Fiodor Smolov a rămas să stea singur pe teren, după ce nu a putut să înscrie din penalty

Originarul din Celiabinsk este înconjurat, dar de neînvins

Veritabilele emoții ale bucuriei victoriei

Și emoții adevărate în urma durerii înfrîngerilor

Emoţii, care uneori nu pot fi stăpînite

Coca-Cola a lansat o serie limitată de sticle cu scorul meciului Rusia - Spania

La campionat a fost folosită Asistenţa video pentru arbitraj (sistemul VAR) din cauza căruia a fost înregistrat un număr record de penalty-uri

Pentru prima dată în istoria Campionatelor Mondiale a fost utilizat un indicator suplimentar Fair Play, care a determinat victoria Japoniei în baza cartonașelor galbene

Președinta Croației a zburat cu clasa economic, pentru a veni la meciul echipei sale împotriva Danemarcei din optimile de finală, susţinîndu-şi echipa împreună cu toți acei din sectorul microbiștilor ţării, purtînd tricoul echipei naționale

Mulți oameni de vază din întreaga lume au adus sărbătoarea la Campionatul Mondial, înfrumusețînd străzile orașelor

Ba chiar au ajutat la rezolvarea unor probleme, în special, a acelora legate de gropile de pe drumuri

Suporterii japonezi au strîns gunoiul de pe tribune, în pofida faptului că echipa lor a pierdut

Microbiştii ruși au preluat ştafeta

Britanicii au făcut curat după ei în vestiar, lăsînd bilețelul cu inscripția "El se întoarce acasă"

Acest campionat ne-a oferit tuturor o lecție de prietenie și neindiferență, reamintindu-ne tuturor că trăim pe aceeași Planetă și că nu sîntem dușmani unii altora

Și, bineînțeles, memorabilă rămîne apărarea victorioasă a lui Akinfeev

Care va intra în istorie

Luka Modrić este persoana, în care nu a avut încredere niciun antrenor, fiind numit cel mai slab și nepromițător jucător. Însă el a fost acela care a condus Croația pînă în finală și a devenit “Cel mai bun jucător al CM-2018”

Croația a ajuns pentru prima dată în turneul final al Campionatului Mondial, cu cel mai mic rating din istorie, de la introducerea acestuia de către Federația Internațională de Fotbal, în anul 1992. Nimeni nu s-a așteptat la un asemenea succes al echipei, dar, în ciuda acestui fapt, fotbaliștii au înaintat ca niște războinici adevărați.

Antrenorul principal, Zlatko Dalić, a spus că principalul atu al echipei, care i-a croit drumul spre finală, este patriotismul jucătorilor, acea mîndrie pe care o simt atunci, cînd poartă tricoul echipei naționale.

În finala Campionatului, Franța a cîștigat cu scorul de 4: 2, iar președintele țării a reacționat emoțional la victoria echipei naționale

Felicitări campionilor! A fost o victorie frumoasă!

Franța şi-a repetat succesul din anul 1998. Dar la începutul Campionatului meciul cu Australia i s-a dat echipei nu foarte ușor: francezii au cîștigat datorită primului în istorie penalty, atribuit prin sistemul VAR și autogolului. Dar, în schimb, ei l-au trimis acasă pe Lionel Messi și pe campionii Cupei Mondiale-2014. Iar în ultima zi a Campionatului s-au bucurat epic sub ploaia torențială de titlul de campioni actuali. Şi noi, sincer, împreună cu ei.