Transnistria stiri: 1380
Eurovision stiri: 500
Preşedintele stiri: 3988

Selecționata masculină de lupte greco-romane a Moldovei s-a clasat pe locul X la Cupa Mondială

16 dec. 2020,, 08:17   Sport
5241 0

În perioada 12-18 decembrie, în or. Belgrad, Serbia se desfășoară Cupa Mondială la lupte. 505 luptători din 51 de state au revenit pe covorul de lupte, la cea mai importantă competiție a anului 2020.

Republica Moldova este reprezentată la această competiție internațională de 22 de sportivi. Primii în concurs au evoluat luptătorii de stil greco-roman.

Sportivul Alexandrin Guțu, categoria 77 kg a cucerit medalia de bronz în cadrul Cupei Mondiale. Artiom Deleanu, categoria 55 kg; Valentin Petic, categoria 72 kg și Mihai Bradu categoria 82 kg s-au clasat pe locul V, iar Victor Ciobanu, categoria 60 kg și Donior Islamov, categoria 67 kg - pe locurile IX și respectiv X.

La finele evoluțiilor selecționata masculină de lupte greco-romane a Republicii Moldova s-a clasat pe locul X.

Menționăm că în următoarele zile se vor desfășura probele la lupte feminine și lupte libere.

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării adresează felicitări învingătorilor și succese mari sportivilor care urmează să evolueze în cadrul competiției internaționale.