Eurovision stiri: 499

Bronz pentru Moldova la Campionatul Mondial de lupte, juniori

22 aug. 2021,, 13:00   Sport
3320 0

Un nou succes pentru țara noastră la Campionatul Mondial de lupte, rezervat juniorilor. Luptătorul de stil greco-roman, Alexandrin Guțu, a cîștigat medalia de bronz la competiția ce se desfășoară în Ufa, Federația Rusă.

Sportivul moldovean a concurat în categoria de pînă la 77 de kilograme și s-a impus în deulul decisiv în fața georgianului Gheorghi Șpetișvili cu scorul de 9-0.

Pînă a ajunge să lupte pentru bronz, Alexandrin i-a învins succesiv pe sportivi din Serbia, India, Belarus, iar în semifinale a pierdut în fața rusului Islam Aliev, care ulterior a devenit campion mondial.

Guțu nu este primul moldovean care a urcat pe podium la competiția de la Ufa. Mai devreme, Irina Rîngaci a devenit campioană mondială în categoria de pînă la 65 de kilograme, iar Mihaela Samoil a cucerit medalia de argint în categoria de pînă la 53 de kilograme.

0
0
0
0
0

500

Ce părere aveți despre inițiativa președintelui Franței, Emmanuel Macron, de a deschide în următoarele luni o misiune permanentă de apărare la Chișinău?