Preşedintele stiri: 3995

Biatlonista Alina Stremous va evolua în cursa de mass start la Jocurile Olimpice

17 feb. 2022,, 20:26   Sport
2440 0

Biatlonista Alina Stremous va evolua vineri, 18 februarie, în cursa de mass start 12.5 km la Jocurile Olimpice de la Beijing 2022, transmite Noi.md cu referire la realitatea.md.

Astfel, ea va concura începînd cu ora 09:00 (ora Republicii Moldova).

De menționat că, în acest an, țara noastră este reprezentată la Olimpiada de iarnă de cinci sportivi. Este vorba de Doina Descalui, Pavel Magazeev, Maxim Makarov, Alina Stremous şi Alla Gylenko.

Doina Descalui s-a clasat pe locul 32 în proba feminină de simplu din concursul de sanie, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Ea a înregistrat rezultatul 3:06.294 în suma celor trei manșe și nu a reușit calificarea în finală.

Biatlonistul Pavel Magazeev din Republica Moldova, în vîrstă de 33 de ani, s-a clasat pe locul 26 în cursa individuală de 20 de km la Jocurile Olimpice de la Beijing, China. Asta a dus la faptul că numele său a intrat în top 30.

Biatlonista Alina Stremous s-a clasat pe locul 10 la Jocurile Olimpice de la Beijing în proba sprint 7,5 km! O altă biatlonistă din Republica Moldova, Alla Ghilenko a ocupat locul 86.

Jocurile Olimpice din Beijing se desfășoară în perioada 4 – 20 februarie. La competiția din China sînt așteptați să participe peste 2 800 de atleți din 91 de țări. Aceștia vor concura în 15 probe sportive.