Transnistria stiri: 1406

Barcelona iarăși este cea mai buna în Europa - dar de data aceasta la handbal!

14 iun. 2021,, 20:40   Sport
4448 0

FC Barcelona este noua campioană a Europei la handbal masculin, după ce a învins Aalborg cu 36-23 în finala de la Koln.

Catalanii au intrat din nou în posesia trofeului după o pauză de 6 ani. Este cel de-al zecelea cîștig al Barcelonei în cel mai prestigios turneu din Europa.

A fost cea mai dezechilibrată finală de cînd Liga Campionilor se încheie cu un Final Four. În precedentele 11 ediții, diferența maximă în finala mare a fost de 6 goluri.

FC Barcelona a devenit prima echipă din era modernă a handbalului masculin care a cîștigat trofeul Ligii Campionilor cu victorii pe linie. Catalanii au dominat copios acest sezon și au făcut o demonstrație de forță și în marea finală. Aalborg a fost fără doar și poate revelația acest sezon, dar nu a putut face absolut nimic în acest meci.

Locul 3 a fost ocupat de PSG, care în finala mică a învins conaționalii de la Nantes - 31:28.