Preşedintele stiri: 4002

Barcelona a cîştigat primul El Clasico al sezonului

29 oct. 2018,, 11:30   Sport
2326 0

Fără Messi, Barcelona a cîştigat primul El Clasico al sezonului cu 5-1! Este pentru prima oară în ultimii opt ani cînd Real primeşte atîtea goluri de la marea rivală.

Barcelona nu i-a simţit lipsa lui Messi, în al 177-lea episod din El Clasico, şi a marcat primul gol în poarta Realului după doar zece minute, prin Coutinho. Cîteva minute mai tîrziu, Courtois a intervenit excelent în faţa lui Arthur şi i-a împiedicat pe catalani să îţi majoreze avantajul.

Nu pentru mult timp, pentru că Varane l-a faultat pe Suarez în careu. Pentru prima oară în El Clasico, s-a apelat la VAR, iar Suarez a transformat lovitura de pedeapsă. La cinci minute după pauză, Marcelo a redus din diferenţă, cu al treilea gol în ultimele trei meciuri.

Apoi, Modric a nimerit bara. L-a imitat Suarez, cu o execuţie spectaculoasă, în minutul 61.

Ultimul sfert de oră a fost de coşmar pentru jucătorii lui Lopetegui. Suarez şi-a trecut în cont hattrick-ul, cu golurile de 3-1 şi 4-1.

Arturo Vidal a stabilit scorul final, Barcelona - Real Madrid 5-1. După zece etape, catalanii au şapte puncte peste marea rivală.