Eurovision stiri: 499

Anastasia Nichita a devenit campioană europeană U-23

20 mai. 2021,, 20:42 (reactualizat 21 mai. 2021,, 07:32)   Sport
3721 0

Luptătoarea din R. Moldova Anastasia Nichita repetă performanța înregistrată în anul 2019. Sportiva a cîștigat pentru a doua oară titlul european Under-23.

Anastasia Nichita, eleva antrenorului Tudor Cîrlan, le-a învins în lupte la categoria de greutate 59 kg pe Anna Fabian din Serbia, Anne Beatrice Nuernberger - din Germania, Solomiia Vynnyk - din Ucraina și Tamara Dollak, sportivă din Ungaria. Astfel, sportiva este cîștigatoarea titlului de campioană europeană U-23.

La aceeași competiție, la categoria 65 kg, luptătoarea Irina Rîngaci a trecut de Nerea Blanco (Spania) și Kamila Kulwicka (Polonia), iar în finală o va întîlni pe ucraineanca Kateryna Zelenych.

Anastasia Nichita este multiplă campioană europeană și mondială printre cadeți, juniori și tineret. În 2019, ea a ocupat locul 5 la campionatele mondiale de seniori, organizate la Nur-Sultan, în Kazahstan, performanță care i-a adus calificarea la Jocurile Olimpice din acest an de la Tokyo.