Preşedintele stiri: 3993

Albot s-a calificat în turul doi în proba de dublu de la Wimbledon

1 iul. 2022,, 08:00   Sport
2414 0

Cel mai bun tenisman moldovean Radu Albot s-a calificat în turul doi în proba de dublu de la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Șlem al anului.

Albot și partenerul său georgian Nikoloz Basilashvili au avut un meci de cinci seturi, în primul tur de la Wimbledon.

Albot/Basilashvili au cîștigat la tiebreak, 7-5; 7-6 primele două seturi împotriva perechii Sander Arends (Olanda) și Quentin Halys (Franța).

Albot/Basilashvili puteau cîștiga partida în trei seturi, însă adversarii lor au cîștigat al treilea set la tiebreak – 7-5.

Adversarii moldoveanului și georgianului și-au adjudecat și setul patru cu un categoric 6-1 și astfel s-a ajuns în decisiv.

Albot și Basilashvili au fost mai concentrați și au admis mai puțin greșeli, iar în consecință și-au adjudecat victoria cu 6-4.

De menționat că Radu Albot a ajuns pe tabloul principal de la Wimbledon și la simplu, însă a cedat în primul tur, în trei seturi, în fața belgianului David Gofin – 6:2; 6:2; 7:6 (7-5 la tiebreak).