A parcurs mai mult de 42 de kilometri în două ore

2 mar. 2020,, 07:30   Sport
2953 0

Atletul etiopian Birhanu Legese a cîştigat maratonul de la Tokyo, care din cauza epidemiei de coronavirus s-a disputat doar cu participarea sportivilor de elită, fiind înregistrat pe distanţa clasică de 42,195 km cu timpul de 2h 04 min 15 sec, relatează EFE.

Legese, 25 ani, al cărui record personal la maraton este 2h 02 min 48 sec, a fost urmat în clasament de belgianul de origine somaleză Bashir Abdi (31 ani) la 34 secunde şi de conaţionalul său Sisay Lemma (39 ani) la 36 secunde, citează Agerpres.

Cursa feminină a fost cîştigată de israelianca de origine kenyană Lonah Chemtai (31 ani) cu timpul de 2h 17min 45 sec, care le-a devansat pe etiopianca Birhane Dibaba (26 ani) cu 50 secunde şi pe etiopianca Sutume Asefa (25 ani) cu 2 min 45 sec

Iniţial erau aşteptaţi circa 38.000 de alergători la maratonul de la Tokyo, dar organizatorii au limitat participarea la circa 300 de atleţi la toate categoriile, solicitînd publicului să evite să urmărească cursa pe stradă, din cauza virusului Covid-19.