X 
Transnistria stiri: 1813

Stocurile de produse sanguine, suficiente momentan

6 apr. 17:40   Societate
11401 0

Stocurile de produse sanguine în cadrul Centrului Național de Transfuzie a Sîngelui (CNTS) sînt suficiente momentan pentru a acoperi toate solicitările din partea instituțiilor medico-sanitare din Moldova. Dar nu trebuie să ne relaxăm, întrucît chiar și o zi fără donări poate genera deficit.

„Este o activitate care are un flux continuu, noi nu avem dreptul să facem întreruperi, pentru a putea face față la toate situațiile medicale”, a subliniat directoarea CNTS, Silvia Roşca.

Zilnic au loc între 300 și 350 de transfuzii. Pentru a menține în permanență suficiente rezerve de produse sanguine, sînt necesare în medie 350-400 de donatori de sînge pe zi, notează Noi.md cu referire la IPN.

Pentru că nu toți donatorii reușesc să ajungă la CNTS, echipele mobile ale centrului se deplasează în teritoriu. Colectări de sînge se organizează în diferite organizații sau instituții din capitală și din alte localități.

În urma campaniei de colectare care s-a desfășurat pe parcursul lunii martie în instituțiile medico-sanitare, stocurile de produse sanguine au fost în ușoară creștere. Ritmul trebuie menținut.


Necesitatea anuală este de circa 75 de mii de donări. De sărbători și după, dar și în perioada vacanțelor sînt, de regulă, mai puține donări. De aceea, sînt binevenite campaniile de colectare, unde tradițional se reușește creșterea stocurilor, pentru a completa deficitul din alte perioade.

1
0
1
1
0

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Intenția autorităților de a prelua controlul asupra rețelelor sociale este:
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий