X 
Transnistria stiri: 1819

Președintele CSM: "Sînt necesare instruiri specializate pentru judecători"

24 oct. 09:45   Societate
3131 0

Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Sergiu Caraman, a discutat cu reprezentanții Centrului Internațional pentru Recuperarea Activelor (ICAR) privind inițierea unei colaborări cu instituțiile judiciare din țara noastră în domeniul recuperării activelor provenite din infracțiuni.

ICAR oferă deja suport de specialitate Procuraturii Generale și Institutului Național al Justiției, notează Noi.md.

Președintele CSM a apreciat importanța extinderii acestei colaborări și asupra sistemului judecătoresc, considerînd că dezvoltarea capacităților profesionale ale judecătorilor în domeniul combaterii spălării banilor și al recuperării activelor reprezintă un element esențial pentru consolidarea statului de drept.

În cadrul discuțiilor, a fost subliniată necesitatea organizării de instruiri specializate pentru judecători, împărtășirii de bune practici în aplicarea măsurii confiscării extinse, îmbunătățirii cadrului procedural și instituțional pentru gestionarea și restituirea activelor.

CSM și-a exprimat disponibilitatea de a susține eforturile comune în vederea implementării unor mecanisme moderne și eficiente de recuperare a activelor și de a consolida cooperarea interinstituțională în acest domeniu.

1
1
1
3
2

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

De ce autoritățile din Moldova închid Casa Rusă din Chișinău?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий