X 
Transnistria stiri: 1803

Premieră medicală în Moldova: Corecție dinamică a scoliozei, realizată la Institutul Mamei și Copilului

29 mai. 16:45   Societate
3350 0

O intervenție chirurgicală inovatoare a fost realizată în premieră pentru Republica Moldova la Institutul Mamei și Copilului: o pacientă de 18 ani, diagnosticată cu scolioză severă, a beneficiat de corecție dinamică a diformității coloanei vertebrale, o procedură modernă care păstrează mobilitatea coloanei.

Tânăra s-a adresat medicilor cu dureri lombare intense, oboseală accentuată, tulburări emoționale și o poziție vicioasă cauzată de asimetria bazinului.

Intervenția a avut loc pe 14 mai și a fost efectuată de o echipă multidisciplinară condusă de chirurgul ortoped Nicolae Șavga, alături de Maxim Caftea, Larisa Boiștean, Angela Maniuc, Natalia Gherciu și Diana Goncear.

Spre deosebire de metodele clasice, care presupun fixarea rigidă a vertebrelor, corecția dinamică corectează curbura menținând flexibilitatea fiziologică a coloanei. Tehnologia folosită este certificată CE, respectând toate standardele europene de siguranță și calitate.


„Sunt fericită și eliberată de povara bolii, atât din punct de vedere fizic, cât și emoțional”, a declarat pacienta, care urmează să fie externată pe 30 mai.

Rezultatele obiective ale intervenției vor fi evaluate în 6–12 luni, dar prognosticul este favorabil, iar intervenția marchează un pas important în modernizarea chirurgiei vertebrale în Republica Moldova, potrivit Ministerului Sănătății.

4
0
0
2
0

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Propunerile dvs. pentru noul Parlament (se pot selecta mai multe variante de răspuns):
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий