Președinta Maia Sandu a subliniat că, deși Guvernul depune eforturi pentru a asigura aprovizionarea cu energie electrică și gaze, micile schimbări în comportamentul zilnic al populației pot contribui la reducerea costurilor.
Printre recomandările făcute de Președintă se numără reducerea consumului de energie în orele de vîrf, evitarea utilizării simultane a mai multor echipamente electrice și stingerea luminii în camerele neutilizate.De asemenea, a sugerat scoaterea din priză a aparatelor nefolosite și reducerea temperaturii la aparatele de aer condiționat cu un grad.
„Împreună, vom trece cu bine peste această iarnă. Moldova a demonstrat mereu că este mai puternică atunci cînd sîntem solidari”, a declarat președinta pe rețeaua sa de socializare.
Adăuga comentariu