X 
Transnistria stiri: 1806

Ion Creangă și-a spus ultimul cuvînt în instanță

3 oct. 18:26   Societate
1498 0

După mai multe ședințe amînate din cauza stării de sănătate precare, șeful suspendat al Direcției juridice a Parlamentului, Ion Creangă, bănuit de „trădare de patrie în interesul Rusiei” a ajuns în instanță.

După 3 ședințe amînate din cauza internării sale în spital, Ion Creangă s-a prezentat în ședința de vineri pentru a continua să-și spună ultimul cuvînt.

Acesta le-a spus jurnaliștilor că se așteaptă ca instanța să-l achite în acest dosar. Dosarul pe numele lui Ion Creangă se află la etapa finală, iar procurorii speră că o sentință va fi pronunțată pînă la sfîrșitul acestui an, notează Noi.md cu referire la info1.

”După declarații urmează runda întrebărilor, probele suplimentare și apoi dezbaterile. Dacă inculpatul o să se prezinte da, avem toate șansele ca în ultimele 3 ședințe să finalizăm”, a declarat procurorul de caz, Dumitru Ștefîrță.

Procurorii îl acuză pe Ion Creangă că începînd cu iarna anului 2023, atît el cît și asistentul atașatului militar al Ambasadei Federației Ruse la Chișinău, Dmitri Kelov, aveau întrevederi în care Creangă oferea sistematic informații pentru a fi folosite în detrimentul intereselor Republicii Moldova, fiind remunerat cu sume între 500 şi două mii de dolari.


Bani care au fost ridicați în timpul perchezițiilor. Ion Creangă a activat peste 30 de ani în cadrul Secretariatului Parlamentului, avînd acces la secretele de stat. În august 2024, Parlamentul a anunțat că Ion Creangă a fost suspendat din funcție pe perioada urmăririi penale. El este suspectat de trădare de patrie și riscă acum pînă la 20 de ani de închisoare. Creangă pledează nevinovat.

0
0
0
0
0

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Cum apreciați desemnarea lui Alexandru Munteanu pentru funcția de prim-ministru?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий