X 
Transnistria stiri: 1866

Grupare criminală specializată în organizarea migrației ilegale, destructurată de Poliția de Frontieră

26 apr. 17:00   Societate
3521 0

Angajații Poliției de Frontieră de comun cu reprezentanții IGM, sub coordonarea Procuraturii Briceni, au destructurat o grupare criminală specializată în facilitarea și organizarea migrației ilegale a cetățenilor originari din Republica Nepal.

Gruparea, formată din cetățeni moldoveni, a operat inițial în Ungaria, organizînd migrația ilegală a cetățenilor din Asia de Sud, timp de aproximativ șase luni, pînă cînd membrii au fost documentați și arestați de autoritățile locale. După executarea pedepselor și confiscarea bunurilor dobîndite ilegal, aceștia au fost deportați în Republica Moldova.

Întorși în țară, aceștia și-au reluat activitatea infracțională, sprijiniți de complici din străinătate. De această dată, ținta lor erau cetățenii nepalezi care dețineau vize de muncă valabile pe teritoriul Republicii Moldova, pe care îi ajutau să treacă ilegal frontiera către țările Uniunii Europene.

În baza informațiilor operative, la 26 martie 2025 a fost inițiată o cauză penală pentru organizarea migrației ilegale de către un grup criminal organizat, conform art. 362¹ alin. (3) lit. a) din Codul penal al RM.

Investigațiile au scos la iveală modul de racolare și transportare a migranților, care plăteau între 2.000 și 5.000 de euro în vederea trecerii ilegale a frontierei de stat către țările Uniunii Europene.


În urma măsurilor speciale de investigații, la data de 25 martie 2025, polițiștii de frontieră au prins în flagrant un membru al grupării, care transporta patru cetățeni nepalezi în zona de frontieră Lipcani (RM) – Rădăuți Prut (RO), într-un automobil de model Audi 100. Migranții urmau să traverseze ilegal rîul Prut cu o barcă gonflabilă, dar au fost interceptați la timp de autorități.

Operațiunea a continuat, fiind vizată destructurarea întregii rețele și stabilirea implicării fiecărui membru al grupului infracțional organizat. Astfel, la data de 31 martie 2025, în zona de responsabilitate a Sectorului Poliției de Frontieră Lipcani, ca rezultat al măsurilor speciale de investigație, au fost reținuți alți trei bănuiți implicați în organizarea migrației ilegale a cetățenilor nepalezi. Aceștia intenționau să treacă ilegal frontiera de stat spre Romînia, cu scopul de a continua activitatea infracțională în țările Uniunii Europene.

Ca urmare a acestor măsuri, au fost reținuți patru membri activi ai grupării criminale și au fost ridicate două mijloace de transport utilizate la comiterea infracțiunii. Acestea au fost sechestrate și urmează a fi confiscate în folosul statului. Dacă vor fi găsiți vinovați, suspecții riscă pedeapsă cu închisoare de la 3 la 7 ani.

Toate persoanele implicate beneficiază de prezumția de nevinovăție pînă la pronunțarea unei hotărîri judecătorești definitive.

Poliția de Frontieră își reafirmă angajamentul în asigurarea securității frontierei de stat și garantarea siguranței cetățenilor. Prin acțiuni ferme și cooperare instituțională, continuăm să prevenim și să combatem orice formă de criminalitate transfrontalieră.

3
0
1
1
0

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Propunerile dvs. pentru noul Parlament (se pot selecta mai multe variante de răspuns):
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий