X 
Transnistria stiri: 1869

Cod galben de ploi puternice pentru 4 octombrie

3 oct. 16:35   Societate
3369 0

Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis o avertizare de cod galben pentru ploi puternice, valabilă în intervalul 4 octombrie 2025, orele 00:00–17:00, transmite Noi.md.

Potrivit specialiștilor, în zonele de vest și în centru se vor acumula cantități de apă între 15 și 30 litri pe metru pătrat, ceea ce ar putea provoca dificultăți în trafic și riscuri de inundații locale.

Autoritățile recomandă populației să urmărească actualizările transmise de SHS, întrucît harta cu regiunile afectate poate suferi modificări în funcție de evoluția fenomenelor.

Meteorologii atrag atenția că ploile torențiale, chiar și pe intervale scurte de timp, pot duce la scurgeri importante pe versanți și la creșteri rapide ale nivelurilor de apă în rîurile mici.


5
0
0
7
0

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Cum apreciați desemnarea lui Alexandru Munteanu pentru funcția de prim-ministru?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий