„A ieșit prost din punctul meu de vedere. Ea a semnalat o problemă de care a fost responsabilă în ultimii ani, mai ales deținînd funcții de conducere la FISC și fiind ministru al Finanțelor”, a declarat Stamate în cadrul emisiunii Puterea a Patra de la N4.
Potrivit fostei deputate, responsabilitatea pentru combaterea evaziunii fiscale revine în primul rînd instituțiilor conduse anterior de Belous.Ea a mai adăugat că problema reală nu este la cei criticați, ci la modul în care instituțiile statului și-au îndeplinit atribuțiile.
„Și cînd vine un fost șef la FISC sau fost ministru al Finanțelor și-i acuză pe unii din opoziție că ar trăit cu 30 de mii de lei și sînt destul de bolfoșei, eu văd o problemă nu în cei care au trăit cu 30 de mii de lei pe an și sînt bolfoșei, dar în ministrul care nu a abordat această problemă pe parcursul mandatului său”, a spus fosta deputată.
Stamate a făcut și o comparație cu practicile din alte state:
„Am discutat cu moldovenii noștri din Irlanda despre legea cash-ului atît de discutată în Moldova - ei mi-au spus că pot face cumpărături în numerar acolo fără limită. Dar, dacă ai făcut o achiziție mai mare, a doua zi îți vine FISC-ul la ușă și te întreabă de unde ai acești bani. Toate sursele legale de venit sînt în registre și totul este la vedere”, a explicat ea.
Declarațiile Victoriei Belous au provocat nemulțumiri și în rîndul agricultorilor. „Acuzațiile debitate că unii agricultori primesc mai mulți bani din munca altor agricultori incită și mai mult la ură socială și certuri între agricultori, prin care încearcă să creeze diviziuni în rîndul comunității agricole și societate”, se menționează într-un comunicat al Asociației Forța Fermierilor.
În același timp, liderul PAS, Igor Grosu, s-a arătat încîntat de discursul colegei sale. „Fiți atenți, discursul ajunge la un milion de vizualizări. Extraordinar”, a spus Grosu că i-ar fi relatat cineva, potrivit relatărilor din presă.
Adăuga comentariu