X 
Preşedintele stiri: 4445

Ion Ceban intră oficial în campania electorală și lasă Primăria Chișinău

3 sep. 16:30   Politică
5141 0

Liderul Partidului Mișcarea Alternativă Națională, Ion Ceban, a confirmat că și-a suspendat exercitarea atribuțiilor din funcția de primar general al municipiului Chișinău, odată cu lansarea campaniei pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie.

După cum transmite Noi.md cu referire la IPN, anunțul a fost făcut astăzi, în cadrul unei conferințe de presă.

Edilul a făcut referire și la recenta sa vizită la Roma, Italia, unde a participat la un eveniment dedicat administrațiilor locale. Ceban a precizat că, deși se află în campanie electorală și nu mai exercită funcția de primar, a participat „în calitate de cetățean”, fiind invitat oficial de către organizatori.

„Am participat, în primul rînd, în calitate de cetățean. Și am vorbit public despre ceea ce face Republica Moldova”, a declarat liderul MAN.

În contextul interdicției de a intra pe teritoriul României și în spațiul Schengen pentru o perioadă de cinci ani, Ceban a afirmat că deplasarea sa în Italia demonstrează că nu reprezintă o amenințare.


„Fie că este o viză pe o oră, pe cinci zile sau pe orice altă perioadă, vizita confirmă încă o dată că această interdicție are un caracter politic. Pînă în prezent, nu am primit vreo motivație de la instituțiile responsabile, nici din România, nici din Republica Moldova”, a adăugat el.

Ulterior, Ministerul de Externe al României a explicat că Ion Ceban a beneficiat „cu titlu excepțional” de o viză limitată, eliberată de Italia conform Regulamentului Schengen. Aceasta i-a permis o singură intrare pe teritoriul italian, valabilă până pe 3 septembrie, exclusiv pentru participarea la o conferință pentru primării desfășurată sub egida UNESCO.

Vă reamintim că la 9 iulie 2025 Ion Ceban a primit o o interdicție de intrare pe teritoriul României și în spațiul Schengen pentru o perioadă de cinci ani.

14
2
0
0
7

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Propunerile dvs. pentru noul Parlament (se pot selecta mai multe variante de răspuns):
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий