Potrivit procesului-verbal al Comisiei Electorale Centrale (CEC) prezentat în data de 05 octombrie curent privind centralizarea rezultatelor alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025, în viitoarea componență a Parlamentului acced reprezentanți din partea a 5 formațiuni politice, și anume: Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), care a obținut 55 de mandate de deputat; Blocul Electoral Patriotic al Socialiștilor, Comuniștilor, Inima și Viitorul Moldovei cu 26 de mandate; Blocul Electoral "Alternativa" cu 8 mandate; "Partidul Nostru", care are 6 mandate și Partidul Politic "Democrația Acasă", la fel, cu 6 mandate.
Mai mulți deputați socialiști și comuniști, care au activat în Parlament în cadrul fracțiunii Blocului Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor, se vor regăsi și-n noua legislatură. În calitate de noi colegi aceștia îi vor avea și pe reprezentanții partidului "Viitorul Moldovei", condus de Vasile Tarlev, care face parte din Blocul Electoral Patriotic al Socialiștilor, Comuniștilor, Inima și Viitorul Moldovei. Din componența acestui bloc, care a participat la scrutinul parlamentar din 28 septembrie, CEC a exclus Partidul Republican "Inima Moldovei", după ce Curtea de Apel Centru a dispus limitarea activității formațiunii pentru 12 luni. Potrivit Comisiei, partidul a beneficiat de finanțare ilegală în campania electorală pentru aceste parlamentare, acuzație respinsă de președinta formațiunii, Irina Vlah, care a calificat decizia CEC drept una "politică".În lista celor 26 de deputați din partea Blocului Patriotic, primul figurează economistul, liderul partidului Socialiștilor, Igor Dodon, care a mai fost anterior în fotoliul de ales al poporului și care va reveni în viitorul Legislativ. Tot printre deputații noi se va regăsi și inginerul, fostul prim-ministru, liderul partidului "Viitorul Moldovei", Vasile Tarlev; economiștii Andrei Godoroja, Vera Cernega; juriștii Ala Ursu-Antoci (a mai ocupat și postul de șef al Consiliului Audiovizualului), Dorin Pavaloi, Adrian Lebedinschi; inginerii Adrian Domentiuc, Grigorii Uzun; profesorul Marcel Cenușa.
Din cei 12 deputați noi mai face parte și juristul Pavel Voicu, care, în perioada 2019-2021, a ocupat funcția de ministru al Afacerilor Interne, dar și diplomata Olga Cebotari, care, în perioada 09 noiembrie 2020-05 august 2021 a activat în calitate de viceprim-ministru pentru Reintegrare.
Odată cu acești noi deputați, în fracțiunea din partea Blocului Patriotic se vor regăsi și fețe din actuala legislatură, printre care: Zinaida Greceanîi; Vlad Batrîncea; Constantin Starîș; Grigore Novac; Adela Răileanu; Bogdan Țîrdea; Petru Burduja; Vladimir Odnostalco; Alla Pilipețcaia și alții.
Vladimir Voronin, președintele Partidului Comuniștilor, este al 25-lea în listă și se pare că acesta, fiind decan de vîrstă (anul acesta împlinește 84 de ani), va prezida prima ședință a noului Legislativ.Din numele sonore, care nu se vor mai regăsi în calitate de deputați sînt: Oleg Reidman; Corneliu Furculiță; Radu Mudreac; Adrian Albu etc.
Precizăm că, în data de 05 octombrie, CEC a atribuit mandatele pentru 101 deputați în Parlamentul Republicii Moldova concurenților electorali potrivit rezultatelor alegerilor și a declarat candidați supleanți candidații la funcția de deputat care nu au fost aleși potrivit rezultatelor scrutinului dat.
Comisia a aprobat şi Raportul cu privire la rezultatele alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025. Astfel, CEC va prezenta Curţii Constituţionale, în vederea confirmării rezultatelor alegerilor, procesul-verbal privind totalizarea rezultatelor scrutinului, lista deputaţilor pentru validarea mandatelor de deputat, listele candidaţilor declaraţi supleanţi la funcţia de deputat și raportul Comisiei cu privire la rezultatele alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025.
Despre așteptările cetățenilor de la noul Parlament puteți afla din sondajul marca Noi.md "Cum răspund moldovenii".
Adăuga comentariu