TEMELE PRINCIPALE Toate Știrile
- Alegeri stiri:
- Cum salvăm Chișinăul stiri:
- OMG și vaccinurile stiri:
- Aeroportul Chișinău. Coliziuni stiri:
- Acțiuni de protest stiri:
- Percheziții și rețineri actualizat
- Președintele stiri:
- Puterea 2019 stiri:
- Furtul miliardului stiri:
- Cazul Șor stiri:
- Diaspora stiri:
- Sănătatea copiilor stiri:
- Votul mixt stiri:
- Cazul Duty Free stiri:
- Cazul Luncașu stiri:
- Cazul Filat stiri:
- Cazul Platon stiri:
- Brand autohton stiri:
- Cazul Orizont stiri:
- Frumusețile Moldovei stiri:
- Patimi în jurul Stadionului Republican stiri:
- Consecinţele intemperiei stiri:
- Problema deşeurilor stiri:
- Prețurile la carburanți stiri:
- Unionism VS Statalitate stiri:
- Limba rusă în Moldova stiri:
- Închiderea școlilor stiri:
- Ucraina - Rusia: Cronică a confruntării stiri:
- Cazul Carinei Țurcan stiri:
- Tăierea arborilor stiri:
- Cazul Tranga stiri:
- Explozia din capitală stiri:
- Cutremure stiri:
- Incendii stiri:
- Amnistia fiscală stiri:
- Dosarul gărilor auto stiri:
- Cursa înarmării stiri:
- Cazul Braguța stiri:
- Teroarea în Europa stiri:
- Piloții moldoveni stiri:
- Parcările cu plată stiri:
- Dosarul Chirtoacă stiri:
- Migranții în Europa stiri:
- Obiectiv european stiri:
- Internetul și copiii stiri:
- Sandu vs Șor stiri:
- Știri vesele stiri:
- Eurovision stiri:
- Scandal diplomatic stiri:
- Cazul Roșca stiri:
- Vizita lui Erdogan stiri:
- Air Moldova în faţa unei noi schimbări stiri:
16 sep. 18:34 Un tango în trei sau 100 de zile ale coaliţiei “situative”
13 sep. 19:51 Civilizația americană. Reagan și apogeul conservatismului
12 sep. 17:53 Despre ieftinătatea de a uita
11 sep. 18:02 PDM: I'll be back
10 sep. 18:13 Un nou experiment. Reforma ”decisivă”
9 sep. 19:19 Vasile Chirtoca: ”Oamenii trebuie să simtă că puterea este în serviciul lor și nu invers”
7 sep. 17:54 Oligarhia – un produs al democrației degenerate
6 sep. 11:01 Vasile Chirtoca: ”Noi niciodată nu am votat pentru interese egoiste”
3 sep. 18:00 Nicolae Ghibu: Ca om de creație, eu slujesc statului meu. Și nu e nimic rușinos în asta
2 sep. 18:03 Cum apără noul Cod Civil drepturile consumatorului
30 aug. 17:33 Cum să intri în mintea omului, fără ca el să bănuiască
29 aug. 17:55 Vasile Chirtoca: ”Este onorabil să fii preşedinte al FBM, dar...”
28 aug. 17:53 Margareta Stroot: „Mai mult îi admir pe cei care reușesc să se realizeze în Moldova, dar nu peste hotare”
25 aug. 13:00 Serghei Lutohin: „Eroii erau oameni obișnuiți, mîncau, se rădeau, își reparau hainele...”
23 aug. 17:22 Ambasadorul SUA și independența Moldovei
22 aug. 17:56 Conflictul a fost rezolvat? Cum judecători și-au reglat conturile?
21 aug. 17:50 Cum unii funcționari găgăuzi încurcă interesul personal cu cel social
20 aug. 18:04 Ilona Şor: văduvă nealinată sau cardinal sur în fustă? Partea a II-a
19 aug. 17:49 Ilona Şor: văduvă nealinată sau cardinal sur în fustă?
17 aug. 10:00 Tamara Alioşina minunată, remarcabilă
Alianţa Nord-Atlantică (NATO) nu are ce căuta în Moldova, iar statutul de neutralitate reprezintă o poziţie principială a ţării.
Este o declaraţie a președintelui Moldovei, Igor Dodon, făcută de acesta în cadrul unui interviu exclusiv, oferit prim vice-directorului general al agenţiei TASS, Mihail Gusman, transmite Noi.md.
„Acest statut de neutralitate, din aspect militar, poartă caracter principial. În Moldova nu are căuta nici un fel NATO, aceasta este poziţia a cel puţin două treimi din cetăţenii Republicii Moldova”, a menţionat el.„Noi nu ne putem permite să fim prieteni cu cineva împotriva cuiva. Este o chestie care ar trebui să devină clară pentru toată lumea. Declar şi în spaţiul CSI, şi la Bruxelles, că noi vom fi prieteni şi cu Vestul, şi cu Estul, totuşi nu vom face prietenie cu Europa, cu America împotriva Rusiei. Nouă nu ne trebuie aşa ceva”, a subliniat Igor Dodon.
Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter
- Cuvinte cheieMoldovaneutralitateNATODodon Igor
- Sursa | Aplicaţii
- Foto
- FeedbackContactează redacția | Adresează întrebarea
- Cele mai comentate | TOP | Citește toate știrile | ABONEAZĂ-TE
- 21:30 Cum a ajuns gluma unui tînăr să fie văzută drept ”un posibil dezastru”
- 21:25 Apostolova și Tauber, plasate în arest pentru 72 de ore
- 21:16 Procuratura Generală explică de ce le-a reţinut pe Tauber și Apostolova
- 21:11 Diacov spune de ce nu a votat pentru ridicarea imunității Marinei Tauber
- 21:00 O femeie din SUA a folosit un uscător de păr pentru a-i păcăli pe șoferii vitezomani
- 20:55 Ce spune primarul interimar despre strigătele pe coridoarele Primăriei Chişinău
Opinia cititorilor
- Вова-истинный «В чем смысл тогда нашего участия в этом так ... 14 sep. 07:17
- Вадим Пока нефть ещё что-то значит в мире - надо вс... 13 sep. 19:56
- Вадим В последнем предложении текста всё сказано...... 13 sep. 19:41
- Вова-истинный Если вы перестали платить тем, которые дают в... 13 sep. 19:28
- Вова-истинный Наконец среди очень много болтовни, наконец Н... 13 sep. 12:34
- Вова-истинный Интересны эти бывшие премьер министры, когда ... 13 sep. 12:23
Sondaj Toate


Nicolai Pascaru
Nicolai Pascaru










ComentariiAdăugați un comentariuCiteşte toate comentariile (7)
Нет сейчас такого. Есть Или-или. Так было и при социализме. Кто не снами-тот против нас.
Опять " гарант " врет и сеет ложь и позор на нашу родину Молдову .Это перед кем он так распинается перед ГУСМАНОМ , он еще перед ШОРОМ распинался - бы !!!! Вот что натворили люди которые честно проголосовали за него , а это 30-38 % избирателей . Я не считаю тех которые голосовали за деньги . Но есть ----НО --кому могло прийти в голову выставлять ему в соперники госпожу САНДУ---овечку---против волка ????? Кто ответит на этот вопрос . Плюс большие вливания финансов из одной северо-восточной страны . Вы все ее знаете . У них для провокации сколько угодно имеются финансы --только для своих 40.000.000. милл. нищих денег нет и не предвидеться . Вот такая грустная история на данном этапе развития Молдовы . ( Делайте выводы избиратели и думайте головой а не одним "местом " )
прасти нас хоспади за то что позволили чтобы такой тип представлял нашу Молдову
Хорошо нейтральный статус!то что тогда делает РФ в Молдове???
додон , если твой демагогический нейтралитет хоть на йоту повысит суверенитет страны , тогда укрепляй его сколько вздумается.
А пока что , благодаря тебе и таких же предателей как ты, страна стоит голой попой перед врагом.
Враг во всю хозяйничает на нашей печки, шарит , как у себя дома, в нашем холодилнике а додон,блин ,носится со своим нейтралитетом.
ДА КОМУ НУЖЕН И ТЫ И ТВОЙ НЕЙТРАЛИТЕТ ???
Adăugaţi Comentarii