X 
Transnistria stiri: 1875

Băluțel: Investitorul Vasile Tofan a refuzat funcţia de premier al RM

14 oct. 10:00   Politică
4138 2

Investotorul Vasile Tofan s-a aflat printre persoanele analizate pentru funcția de prim-ministru, însă a refuzat propunerea, invocînd angajamente profesionale.

Despre aceasta a anunțat șeful cabinetului președintei Maia Sandu, Adrian Băluțel, în cadrul unei emisiuni de la JurnalTV.

„Vasile Tofan a fost în rîndul persoanelor care, la etapa preliminară, au fost cosiderate pentru funcția de prim-ministru.

El ne-a informat că nu este disponibil din considerente și angajamente profesionale pe care le are, dar mai mult decît atît nu pot să va spun”, a menționat Adrian Băluțel.

PAS a obținut majoritatea la alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025. După validarea scrutinului, Parlamentul urmează să propună candidatura premierului președintei.


Mai multe nume se vehiculează că vor fi cei propuși pentru funcția de prim-ministru. Printre acestea se numără actualul premier Dorin Recean, investitorul Vasile Tofan, ministrul Educației, Dan Perciun, fostul șef de la Externe, Nicu Popescu. Ce spune liderul PAS, despre cine va fi desemnat.

De menționat că luni, 13 octombrie, Premierul Dorin Recean a anunțat că își încheie mandatul și se retrage din viața politică, iar președintele Parlamentului Igor Grosu anunță că PAS va desemna în curînd un nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după validarea rezultatelor alegerilor de către Curtea Constituțională.

Amintim că Dorin Recean era pe lista Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) cu deputații, care vor accede în noua garnitură a Legislativului ca urmare a alegerilor parlamentare din 28 septembrie. PAS a obținut 55 de mandate.

Menționăm că tot azi primarul general, Ion Ceban, a anunțat că viceprimarii capitalei, Olga Ursu și Angela Cutasevici, urmează să preia mandatele de deputat.

Totodată, Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei (PDCM), care face parte din Blocul Alternativa, a decis în cadrul Consiliului Politic Național că, în cazul validării rezultatelor alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025 de către Curtea Constituțională, reprezentanții săi vor activa în Legislativ împreună cu ceilalți membri ai Blocului Alternativa, în cadrul fracțiunii comune.

2
1
3
3
8

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Intenția autorităților de a prelua controlul asupra rețelelor sociale este:
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий