Transnistria stiri: 1423
Eurovision stiri: 506
Preşedintele stiri: 3996

Moldova a delegat la Jocurile Europene 80 de sportivi, dar a cîştigat doar trei medalii

29 iun. 2015,, 12:00   Sport
3309 2
Европейские игры в Баку: на 80 наших спортсменов - три медали
Moldova a evoluat modest la Jocurile Europene de la Baku. Echipa Moldovei, formată din 80 de sportivi, a cîştigat doar trei medalii: una de argint şi două de bronz. Acestea au fost cucerite de luptătorii Piotr Ianulov, Svetlana Saenco şi Alexandru Chirtoacă.

În total, la Jocurile Europene au participat 6 mii de sportivi din 50 de ţări. Au fost puse în joc 253 de seturi de medalii în 16 categorii de sport olimpice şi patru neolimpice. Primul loc în totalul de medalii l-a luat Rusia. Sportivii ei au cîştigat 164 de seturi de medalii, dintre care 79 de aur. Pe locul doi s-a clasat naţionala Azerbaidjanului – 56 (21). Pe locul trei a urcat echipa Marii Britanii – 47 (18). Moldova s-a clasat pe locul 33.