Preşedintele stiri: 3991

Muntenegru – Moldova: 2-0 (VIDEO)

9 sep. 2014,, 10:15   Sport
4707 0
Debut nereușit pentru reprezentativa Moldovei în preliminariile Campionatului European 2016 din Franța. Echipa antrenată de Ion Caras a pierdut în fața naționalei Muntenegrului cu 0-2 în partida jucată la Podgorița. Greșelile din defensivă au făcut ca Mirko Vučinić, în minutul 45, și Zarko Tomasevici, în minutul 73, să înscrie la poarta lui Ilie Cebanu.

Selecționata noastră a bifat cîteva ocazii bune de a înscrie în partea secundă prin Eugen Sidorenco și Maxim Antoniuc, însă lipsa de încredere și poate neșansa a făcut ca Moldova să nu poată periclita buturile apărate de Vukasin Poleksić.

În celelalte meciuri din grupa G, Rusia a învins Liechtensteinul cu 4-0, iar Austria a terminat la egalitate 1-1 cu Suedia la Viena.

În clasament, după prima etapă Rusia e pe prima poziție cu trei puncte, urmată de Muntenegru cu același punctaj. Locurile trei și patru sînt împărțite de Austria și Suedia cu cîte un punct.

Moldova și Liechtenstein sînt deocamdată la coada clasamentului.

Următoarea partidă a Moldovei va fi pe 9 octombrie la Chișinău în compania Austriei.