Preşedintele stiri: 3996

Rezultate modeste pentru atleții moldoveni la Campionatul Europei

19 aug. 2014,, 11:23   Sport
3589 0
Atletul moldovean Serghei Marghiev a avut cea mai bună evoluție dintre sportivii moldoveni la Campionatul European de la Zurich (Elveţia). În finala probei aruncarea ciocanului, Marghiev s-a clasat pe locul nouă.

Ceilalți sportivi moldoveni, Alexei Cravcenco (400 de metri) şi Vladimir Letnicov (triplu salt), nu au putut accede în finale.

Cel mai bun atlet moldovean din ultimii ani, Ion Luchianov, a reprezentat Rusia. El s-a clasat pe locul patru la proba de 3000 de metri cu obstacole. Cea mai bună atletă moldoveană, Zalina Marghieva (ciocan), este suspendată din activitatea competiţională pe un termen de doi ani pentru dopaj.

La ediția din Zurich au participat peste 1500 de atleţi din 50 de ţări. Competiția s-a încheiat duminică.