 |
| Foto: noi.md |
Deputați socialiști intenţionează să iniţieze procedura de demitere a preşedintelui Nicolae Timofti "pentru înaltă trădare, pentru sfidarea Constituţiei ţării, pentru subordonarea intereselor străine şi pentru declaraţiile sale veninoase, păguboase în raport cu identitatea şi statalitatea moldovenească". Această declarație referitoare la activitatea lui Timofti au făcut-o reprezentanţii Partidului Socialiştilor din Republica Moldova.
Autorii declarației recunosc că președintele Timofti nu le-a îndreptăţit așteptările.
și că, votînd acum doi ani pentru candidatura lui, conducerea PSRM s-a înşelat în privinţa "integrităţii lui morale". Ei menţionează ca pe parcursul perioadei în care a deţinut funcţia de preşedinte, Timofti şi-a încălcat în mod repetat jurămîntul de a urma întocmai Constituția țării, a căzut victima unor sfetnici unionişti, care l-au transformat într-o "păpuşă vorbitoare".
"Preşedintele Nicolae Timofti este deja o povară insuportabilă pentru majoritatea cetăţenilor Republicii Moldova. El şi-a demonstrat nu doar impotenţa politică, ci şi lipsa de respect faţă de cuvîntul dat, faţă de jurămintele pe care le-a făcut. Este un om în care nu poţi avea încredere şi odihna lui în postul de preşedinte nu mai poate fi finanţată de stat", se spune în adresarea partidului.
Socialiștii afirmă că acum șansele de revenire a forțelor politice de stînga sînt mult mai mari decît în anul 2012, de aceea consideră că condiţiile politice actuale "atunci cînd manevrele coaliției de guvernare nu sînt atît de periculoase ca în 2012, cînd nu mai este posibilă desfăşurarea unui referendum constituțional, iar unioniştii lui Ghimpu nu vor mai putea reveni la putere, țara poate scăpa de un președinte inutil".
Adăuga comentariu