Ministerul Tineretului și Sportului a anunţat numele celor mai buni sportivi (VIDEO)

23 dec. 2013,, 13:05   Sport
4100 0
Halterofilul Oleg Sîrghi şi luptătoarea Emilia Budeanu au fost desemnați de Ministerul Tineretului şi Sportului cei mai buni sportivi moldoveni în anul 2013. Sîrghi a devenit în acest an campion european şi premiant la Universiada Mondială, în timp ce Budeanu a cucerit aurul la mondialele de tineret şi argintul la europenele de tineret. Pe locul trei în acest top s-a clasat boxerul Dumitru Galagoţ, care este vicecampion european şi medaliat cu bronz la Universiada Mondială.

În timpul Galei Sportului Moldovenesc, care a avut loc vineri seara, 20 decembrie, echipa anului a fost aleasă selecţionata de rugby, care nu a suferit nicio înfrîngere în 2013. Revelaţia anului a fost desemnată naţionala de handbal, care a cîştigat Cupa Intercontinentală a ţărilor mici.

A fost remarcată şi halterofila Ecaterina Tretiacova, care s-a ales cu premiul "Talentul anului", graţie celor trei medalii de aur de la europenele de cadeţi şi celor două medalii de argint cucerite la europenele de tineret.