Naomi Osaka s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Tokyo

21 sep. 2018,, 21:00   Sport
2317 0

Tenismena niponă Naomi Osaka este de neoprit! Campioana de la US Open s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Tokyo.

Osaka, favorita numărul 3 a competiţiei, a dispus în două seturi cu scorul de 6-3, 6-4 de cehoaica Barbora Strycova.

Osaka, în vîrstă de 20 de ani, va juca în penultimul act al competiţiei cu tenismena din Italia, Camila Giorgi. Aceasta s-a calificat în semifinale, profitînd de abandonul Victoriei Azarenka la scorul de 5-3 în primul set.

Karolina Plişkova, a patra favorită a turneului de la Tokyo, a învins-o greu pe americanca Alison Riske.

Cehoaica s-a impus cu scorul de 6-1, 6-7, 7-6 după ce a salvat două mingi de meci în setul decisiv.

Plişkova o va avea ca adversară în semifinale pe croata Donna Vekic, care a învins-o la rîndul său pe favorita numărul 2, Caroline Garcia. Vekic s-a impus în faţa franţuzoaicei cu scorul de 6-3, 6-4.