Cupa ”Bemol” la motocros a adunat o cifră impresionantă de spectatori

21 oct. 2013,, 18:10   Sport
3674 0
Cea de-a 5-a ediție a Cupei ”Bemol” a fost una plină de spectacol și răsturnări de situații. Traseul de la Hîncești din acest an a fost gazda a 50 de motocicliști din 8 țări, care au concurat la mai multe categorii.

Unul dintre principalii candidați pentru victorie în clasa MX1, Mihai Cociu, a fost nevoit sa abandoneze cursa din cauza unor defecțiuni tehnice. Astfel, unicul sportiv moldovean care participă cu regularitate la competiții de cupa mondială versiunea BMX, a terminat în clasamentul general pe locul patru. Dincolo de problemele tehnice apărute, acesta a riscat și a participat la cursa, cu toate că nu este încă refăcut după o accidentare la spate.

în premiera, la Cupa ”Bemol” au fost organizate curse cu ATV-uri. În aceasta categorie a cîștigat un sportiv din Ucraina, iar următoarele doua trepte ale podiumului au fost ocupate de moldoveni.

La competiție au asistat circa 12 000 de amatori ai sportului cu motoare, printre care o serie de oficialități.
Învingătorii s-au ales cu medalii, cupe și premii bănești în valoare de la 400 pînă la 1500 de dolari.