turneu de tenis

Novak Djokovic a renunţat la turneul Masters de la Miami
17 mar. 04:30
Novak Djokovic a renunţat la turneul Masters de la MiamiSîrbul Novak Djokovic, numărul unu mondial al tenisului masculin, a declarat forfait sîmbătă pentru turneul ATP Masters 1.000 de la Miami, care va avea loc între 20 şi 31 martie, la cîteva zile după ce a fost eliminat surprinzător în turul 3 al turneului de la Indian Wells, informează AFP. "Din păcate, anu
La turneul Miami Open Radu Albot la înfruntat pe Pavel Kotov
22 mar. 2023,, 14:00
La turneul Miami Open, Radu Albot l-a înfruntat pe Pavel KotovTenismanul moldovean Radu Albot nu a reușit să se califice pe tabloul principal al turneului Miami Open. Compatriotul nostru, numărul 110 mondial, a fost învins de rusul Pavel Kotov. A fost 6-2, 6-3 pentru jucătorul clasat pe locul 117 în topul ATP. Partida a durat o oră și 28 de minute. Pavel Kotov
Gabriela Ruse și Marta Kostyuk sau calificat în semifinalele Australian Open
26 ian. 2023,, 00:30
Gabriela Ruse și Marta Kostyuk s-au calificat în semifinalele Australian OpenRomânca Gabriela Ruse și ucraineanca Marta Kostyuk s-au calificat spectaculos în această dimineață în semifinalele probei de dublu feminin la Australian Open 2023. Perechea româno-ucraineană a produs marea surpriză miercuri la Melbourne și le-a eliminat pe favoritele numărul 4, australianca Storm Hunter ș
Sa stabilit prima semifinală la Australian Open pe tabloul masculin
24 ian. 2023,, 17:15
S-a stabilit prima semifinală la Australian Open pe tabloul masculinRusul Karen Khachanov și grecul Stefanos Tsitsipas s-au calificat marți în semifinale la Australian Open, primul Grand Slam al anului, transmite jurnal. Karen Khachanov (26 de ani, 20 ATP) a beneficiat de abandonul americanului Sebastian Korda (22 de ani, 31 ATP), la scorul de 7-6, 6-3, 3-0 pentru rus
Cristina Bucșa a cîștigat o sumărecord la Australian Open
18 ian. 2023,, 17:30
Cristina Bucșa a cîștigat o sumă-record la Australian OpenCristina Bucșa, moldoveanca născută în Chişinău care reprezintă Spania, s-a calificat în turul al treilea la Australian Open după ce s-a impus în fața Biancăi Andreescu – jucătoare cu origini românești care joacă pentru Canada. Scorul pe seturi a fost 2-6, 7-6 (9), 6-4. În continuare, ea va avea un duel d
Taylor Fritz sa calificat în semifinalele Turneului Campionilor
18 noi. 2022,, 23:30
Taylor Fritz s-a calificat în semifinalele Turneului CampionilorTenismanul american Taylor Fritz, numărul 9 mondial şi înlocuitorul liderului clasamentului mondial, spaniolul Carlos Alcaraz (accidentat), s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor, învingîndu-l în trei seturi, 7-6 (7/4), 6-7 (5/7), 6-2, pe canadianul Felix Auger-Aliassime (nr.6), într-o partidă di
Novak Djokovic va avea voie să participe la Australian Open
15 noi. 2022,, 22:30
Novak Djokovic va avea voie să participe la Australian OpenJucătorul de tenis Novak Djokovic a primit o viză australiană, și i se va permite să participe la Australian Open, informează ria.ru. În ianuarie, lui Djokovic i s-a interzis intrarea în Australia timp de trei ani, iar viza i-a fost revocată.
Prima rachetă din lume a ajuns în finala turneului din SUA
16 oct. 2022,, 15:30
Prima rachetă din lume a ajuns în finala turneului din SUAJucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek a învins-o pe americanca Jessica Pegula în semifinala turneului WTA 500 de la San Diego (SUA), al cărui fond de premii depășește 750.000 de dolari. Meciul s-a încheiat cu scorul 4:6, 6:2, 6:2 în favoarea primei rachete a lumii. Pegula este pe locul șase în clasament
Turneului național de tenis CUPA FNTM2021 șia desemnat cîștigătorii
17 mai. 2021,, 11:14
Turneului național de tenis „CUPA FNTM-2021” și-a desemnat cîștigătoriiÎn perioada 11-16 mai curent, Federația Națională de Tenis din Moldova (FNTM) a desfășurat Turneului național de categoria a II-a „CUPA FNTM-2021”. Evenimentul sportiv a întrunit în jur de 120 de tenismeni din categoriile U12, U14, U16, U18, Seniori și Programul Tennis 10. Toate meciurile au avut loc la
Maxim Cazac a ocupat locul doi la turneul Tennis Europe Riga Open 2018
17 iun. 2018,, 12:45
Maxim Cazac a ocupat locul doi la turneul Tennis Europe „Riga Open 2018”Tînărul jucător de tenis din Republica Moldova, Maxim Cazac, continuă să adune trofeele turneelor europene! Tenismenul moldovean a ocupat locul doi la turneul Tennis Europe „Riga Open 2018”, transmite CURENTUL.
Albot a suferit o înfrîngere
10 noi. 2017,, 15:50
Albot a suferit o înfrîngere Radu Albot s-a oprit în optimele de finală la turneul Challenger din Kobe (Japonia). El a fost eliminat de reprezentantul gazdelor, Yosuke Watanuki, transmite IPN. Albot, locul 86 mondial, a câștigat primul set, cu 7-5, dar în următoarele două s-a impus japonezul de 19 ani. Watanuki, locul 355 ATP, a pierdu
Radu Albot a cîștigat turneul Challenger din Shenzhen
6 noi. 2017,, 12:52
Radu Albot a cîștigat turneul Challenger din ShenzhenRadu Albot și-a trecut în palmares al 6-lea turneu din seria Challenger din cariera sa. Tenismenul moldovean s-a impus la Shenzhen (China). În finală, Albot l-a învins în trei seturi pe polonezul Hubert Hurkacz, locul 343 mondial, scor 7-6, 6-7, 6-4. Grație acestei victorii, Albot a primit un cec în valoare d
Maria Șarapova se retrage din turneul Rorgers Cup din cauza unei traume
4 aug. 2017,, 23:30
Maria Șarapova se retrage din turneul Rorgers Cup, din cauza unei traumeJucătoarea rusă de tenis Maria Şarapova s-a retras de la Rogers Cup (Toronto), competiţie de categorie Premier Five, din cauza unei accidentări la braţ, scrie site-ul wtatennis.com. "sînt foarte dezamăgită că voi lipsi de la Rogers Cup anul acesta. După radiografia de miercuri, medicul mi-a recomandat să n
Albot a trecut în optimi la turneul din Germania
11 iul. 2017,, 13:45
Albot a trecut în optimi la turneul din GermaniaDupă ce săptămîna trecută a reușit pentru a doua oară în cariera sa să ajungă în turul doi la turneul de Mare Șlem de la Wimbledon, tenismenul moldovean Radu Albot se află deja în Germania. El participă la turneul Challenge din orașul Braunschweig, care se joacă pe zgură. În primul meci, Albot l-a înv
Reprezentantul Moldovei a repurtat prima victorie la Wimbledon
5 iul. 2017,, 12:30
Reprezentantul Moldovei a repurtat prima victorie la WimbledonTenismanul moldovean Radu Albot s-a calificat în runda a doua a turneului de la Wimbledon. În prima rundă el l-a învins pe sportivul din Argentina Facundo Bagnis în patru seturi. În meciul rundei a doua, care va avea loc în a doua jumătate a zilei de 5 iulie, el va juca cu americanul Steve Johnson, co
Albot a fost eliminat din cadrul unui turneu
14 apr. 2017,, 13:21
Albot a fost eliminat din cadrul unui turneu Radu Albot a fost eliminat în optimile de final ale turneului ATP de la Marrakech. În turul doi, cel mai bun tenismen moldovean a pierdut cu 2-6, 2-6 partida cu Benoit Paire, locul 39 mondial, transmite IPN. Cap de serie numrul 6 al competiiei, francezul s-a impus într-o or i zece minute. Grație calif
Serena Williams a câștigat turneul Australian Open
31 ian. 2015,, 19:00
Serena Williams a câștigat turneul Australian Open Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, numărul unu mondial, a câștigat turneul Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, sâmbătă, la Melbourne, după ce a învins-o cu 6-3, 7-6 (5) în finală pe rusoaica Maria Șarapova, a doua favorită. Pentru Serena este al șaselea titlu cucerit la Melbo
Radu Albot sa calificat în turul doi preliminar la Australian Open
14 ian. 2015,, 16:10
Radu Albot s-a calificat în turul doi preliminar la Australian Open Tenismanul moldovean Radu Albot, 26 de ani, locul 172 ATP, participă, pentru al patrulea an consecutiv, la un turneu de Grand Slam, Australian Open. În prima rundă a calificărilor moldoveanul a trecut de belgianul Niels Desein, locul 204 ATP, cu 6-3, 6-2. Competiția de la Melbourne se va desfăș
La Chişinău se desfăşoară turneul de tenis pentru amatori Challenge Cup
7 noi. 2014,, 14:00
La Chişinău se desfăşoară turneul de tenis pentru amatori „Challenge Cup” În perioada 7-9 noiembrie, la Chişinău se desfăşoară un turneu de tenis de cîmp pentru începători, relatează NOI.md. Începînd cu ziua de vineri, Liga Tineretului organizează turneul de tenis pentru amatori „Challenge Cup Liga Tineretului”, dedicat Zilei Naţionale a Tineretului. La competiţii vor putea pa