Roland Garros

Albot a părăsit Roland Garros Moldoveanul eliminat în turul 2
31 mai. 2023,, 20:45
Albot a părăsit Roland Garros: Moldoveanul, eliminat în turul 2 Capăt de drum pentru Radu Albot la Roland Garros. Cel mai bun tenismen moldovean a fost eliminat în turul 2 al Grand Slam-ului francez de Karen Hacioanov, locul 11 în clasamentul mondial. Rusul, care evoluează sub drapel neutru s-a impus în 3 seturi cu scorul de 6-2, 6-4, 6-2. În pofida eliminării, în
Cine este următorul adversar al lui Radu Albot la Roland Garros
28 mai. 2023,, 17:15
Cine este următorul adversar al lui Radu Albot la Roland Garros În următorul său meci de la Roland Garros, moldoveanul Radu Albot va juca împotriva rusului Karen Khachanov, care l-a învins duminică în cinci seturi pe francezul Constant Lestienne. Acest meci s-a încheiat cu 3-6, 1-6, 6-2, 6-1, 6-3 pentru rus, care este cap de serie nr. 11 în turneu. În turul al doil
Cum a jucat Radu Albot în 164 de finală de la Roland Garros
28 mai. 2023,, 16:00
Cum a jucat Radu Albot în 1/64 de finală de la Roland Garros Moldoveanul Radu Albot l-a învins pe americanul Patrick Kipson, 23 de ani, cu 3-1 în patru seturi, 6-3, 6-2, 6-2, 4-6, 6-1, în finala 1/64 a turneului Roland Garros de la Paris. În acest meci, Radu Albot a fost considerat pe bună dreptate de casele de pariuri drept favorit cert. Astăzi, Radu Albot ocupă lo
Radu Albot pe tabloul principal de la Roland Garros
25 mai. 2023,, 22:10
Radu Albot, pe tabloul principal de la Roland GarrosMoldoveanul Radu Albot a ajuns pe tabloul principal de la Roland Garros. În finala calificărilor turneului de Grand Slam de la Roland Garros, Radu l-a învins pe argentinianul Camilo Hugo Carabelli cu 6:7 (2:7), 6:4, 6:1. Reamintim că Albot se află în prezent pe locul 111 în clasamentul mondial ATP, în t
O nouă victorie pentru Radu Albot în faza calificărilor de la Roland Garros
25 mai. 2023,, 10:45
O nouă victorie pentru Radu Albot în faza calificărilor de la Roland GarrosRadu Albot a înregistrat o nouă victorie în faza calificărilor de la Roland Garros. Pentru a ajunge pe tabloul principal al turneului de Mare Șlem, tenismenul are nevoie să-l depăşescă pe un sportiv din Argentina. Britanicul Ryan Peniston a fost adversarul lui Radu Albot în runda secundă a preliminariil
Radu Albot a debutat cu o victorie la Roland Garros
28 sep. 2020,, 08:00
Radu Albot a debutat cu o victorie la Roland GarrosTenismanul din Republica Moldova a debutat cu o victorie în primul tur al turneului de Mare Șlem de la Roland Garros. Aflat pe locul 79 în clasamentul ATP, Albot l-a învins în trei seturi pe australianul Jordan Thompson, cu scorul de 6-2, 6-4, 6-1, în cadrul unei partide, scrie agora.md. Pînă acum cei d
Jucătoare exclusă de pe tabloul calificărilor de la Roland Garros din cauza Covid19
22 sep. 2020,, 20:59
Jucătoare exclusă de pe tabloul calificărilor de la Roland Garros din cauza Covid-19Organizatorii turneului de la Roland-Garros au anunţat, luni, că au retras de pe tabloul calificărilor feminine o jucătoare care a fost testată pozitiv cu Covid-19. „În confomitate cu protocolul sanitar, această jucătoare a fost exclusă de pe tabelul calificărilor şi va rămîne izolată timp de şapte zile”, au
Sharapova devansată de Garbine Muguruza la Roland Garros
6 iun. 2018,, 20:30
Sharapova, devansată de Garbine Muguruza la Roland GarrosJucătoarea spaniolă Garbine Muguruza, locul 3 WTA şi favorită 3, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului de la Roland Garros, trecînd în sferturi de rusoaica Maria Sharapova, numărul 30 mondial şi favorită 28. Muguruza a cîştigat meciul cu scorul de 6-2, 6-1, într-o oră şi zece minute. În faza urmă
Înfrîngere pentru Caroline Wozniacki la Roland Garros
4 iun. 2018,, 21:30
Înfrîngere pentru Caroline Wozniacki la Roland GarrosDaneza Caroline Wozniacki, numărul doi mondial în tenisul feminin, a fost învinsă de rusoaica Daria Kasatkina cu 7-6 (5), 6-3, luni, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros. Kasatkina, cap de serie numărul 14, a obţinut victoria într-o oră şi 57 de minute de joc efectiv, meciul fiind reluat de
Apariţie spectaculoasă a Serenei Williams la turneul de la Roland Garros
30 mai. 2018,, 23:30
Apariţie spectaculoasă a Serenei Williams la turneul de la Roland GarrosAmericanca Serena Williams, fosta regină a tenisului mondial, are impresia de a fi "o super-eroină" în noua sa ţinută - combinezon negru şi centură roz - care i-a purtat noroc marţi la revenirea sa la turneul de la Roland Garros şi care favorizează "o mai bună circulaţie sangvină", informează AFP, citînd-o pe
Radu Albot sa calificat în turul doi al turneului de Mare Şlem
28 mai. 2018,, 09:00
Radu Albot s-a calificat în turul doi al turneului de Mare ŞlemTenismanul moldovean Radu Albot s-a calificat în premieră în turul doi al turneului de Mare Şlem de la Roland Garros. Jucătorul moldovean s-a impus dramatic în faţa francezului Gregoire Barrere, numărul 196 mondial.
Cu cine va juca Radu Albot în primul tur al turneului de tenis de la Roland Garros
25 mai. 2018,, 18:30
Cu cine va juca Radu Albot în primul tur al turneului de tenis de la Roland GarrosTenismanul moldovean Radu Albot îl va întîlni pe francezul Gregoire Barrere în primul tur al turneului de Mare Şlem de la Roland Garros. Partida va avea loc duminică, 27 mai. Barrere are 24 de ani şi se află pe locul 196 în clasamentul ATP, iar compatriotul nostru se poziţionează cu 99 de trepte mai sus în to
Nadal triumfă pentru a zecea oară la Roland Garros
12 iun. 2017,, 18:50
Nadal triumfă pentru a zecea oară la Roland GarrosTenismanul spaniol Rafael Nadal s-a întors! Dacă nu era clar după finala de la Australian Open, ibericul de 31 de ani a lămurit definitiv dubiile cu un parcurs incredibil la Paris, încheiat cu o victorie fulgerătoare în fața lui Stan Wawrinka, 6-2, 6-3 6-1. "Stanimal" a fost îmblînzit în ultimul ac
Radu Albot a fost eliminat din primul tur al turneului Roland Garros
31 mai. 2017,, 12:15
Radu Albot a fost eliminat din primul tur al turneului Roland GarrosRadu Albot a fost eliminat din primul tur al turneului de Mare Şlem Roland Garros. Tenismenul moldovean a fost învins cu 6-2, 6-4, 7-6 de francezul Jeremy Chardy, numărul 74 mondial, transmite IPN. Partida a durat două ore şi nouă minute. Datorită calificării pe tabloul principal al competiţiei din Franţa,
Performanţă istorică pentru tenisul moldovenesc Albot sa calificat în turul trei la Roland Garros
29 mai. 2015,, 17:40
Performanţă istorică pentru tenisul moldovenesc. Albot s-a calificat în turul trei la Roland Garros Radu Albot s-a calificat în turul trei la Roland Garros la proba de dublu. Cel mai bun tenisman moldovean, alături de cehul Lukas Rasol au eliminat în trei seturi perechea formată din Mihail Iujnâi şi Robin Haase, scor 6-1, 6-7, 6-3. În urma acestui succes, Albot şi-a asigurat o primă de 16 mii şi j