Albot Radu

Radu Albot a debutat cu victorie la turneul ATP 500 de la Washington
1 aug. 2023,, 21:45
Radu Albot a debutat cu victorie la turneul ATP 500 de la WashingtonTenismanul moldovean Radu Albot a debutat cu victorie la turneul ATP 500 de la Washington. Acesta l-a învins în 3 seturi pe Marcos Giron din Statele Unite ale Americii. Albot și-a adjudecat primul set cu 6:3, după care l-a cedat pe al doilea cu 5:7. Apoi, într-al treilea, Radu s-a impus cu 7:5 și în ace
Radu Albot își continuă evoluția reușită la turneul MercedesCup din Germania
7 iun. 2022,, 15:22
Radu Albot își continuă evoluția reușită la turneul MercedesCup din GermaniaCel mai bun tenismen moldovean, Radu Albot (121 rachetă în clasamentul ATP), a cîștigat ieri cu 2:0 (6-2 și 7(9)-6(7) duelul cu portughezul Juan Soyuz, care ocupă poziţia 63 în clasament, și a ajuns în optimile de finală ale turneului MercedesCup din Germania. Anterior, Albot a ajuns în etapa principală a
Radu Albot a fost învins de Alexander Zverev la Australian Open
21 ian. 2022,, 13:45
Radu Albot a fost învins de Alexander Zverev la Australian OpenTenismanul moldovean Radu Albot a fost eliminat în turul al treilea al turneului de Mare Șlem de la Australian Open. Acesta a fost învins cu 6-3, 6-4, 6-4 de germanul Alexander Zverev, numărul 3 mondial, într-o partidă disputată vineri la Melbourne, transmite Noi.md cu referire la replicamedia.md. Zverev (
Început bun de an pentru Radu Albot
17 ian. 2022,, 09:01
Început bun de an pentru Radu AlbotTenismenul moldovean Radu Albot s-a calificat în turul doi al turneului de Mare Șlem de la Australian Open! El l-a învins în 4 seturi pe japonezul Yoshihito Nishioka, scor 6-3, 6-4, 4-6, 6-2. Pentru Radu Albot (nr. 124 ATP) urmează duelul cu australianul Aleksandar Vukic, locul 144 mondial. Pînă să ajungă
Radu Albot în turul doi al calificărilor pentru Australian Open
11 ian. 2022,, 13:20
Radu Albot, în turul doi al calificărilor pentru Australian OpenSăptămîna a început bine pentru Radu Albot. Moldoveanul a luat startul cu brio la calificările pentru Australian Open. În primul său meci, Radu a avut nevoie de două seturi pentru a trece de Filippo Baldi (371 ATP), transmite Noi.md cu referire la AGORA. Deși a fost condus în primul set de mai multe ori, A
Radu Albot a cîștigat la dublu și a ajuns în semifinalele turneului de la Bergamo
5 noi. 2021,, 14:08
Radu Albot a cîștigat la dublu și a ajuns în semifinalele turneului de la BergamoCel mai bun tenisman moldovean Radu Albot și neo-zeelandezul Artem Sitak i-au învins pe rivalii Damir Dzumhur și Nerman Fatic (din Bosnia și Herțegovina) la dublu cu scorul de 2:0 (6-4 și 7-5).
Radu Albot luptă în camionatul Croației
22 iul. 2021,, 18:52
Radu Albot luptă în camionatul CroațieiDesi s-a retras de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, motivandu-si decizia prin faptul ca are nevoie de o perioada pentru reabilitare dupa mai multe traume suferite anterior, Radu Albot nu sta departe de terenul de tenis. Jucatorul moldovean s-a calificat in optimile de finala ale turneului ATP din Croatia.
Radu Albot a renunțat la participarea în Jocurile Olimpice
1 iul. 2021,, 20:25
Radu Albot a renunțat la participarea în Jocurile OlimpiceTenismenul moldovean, Radu Albot, a anunțat pe contul său de Instagram că părăsește cursa Jocurilor Olimpice 2020 de la Tokyo. Potrivit lui, motivul ar fi starea sa de sănătate. El spune că unele accidentări din trecut îi dau de știre și e nevoit să facă acest pas, transmite Știri.md. El asigură că după
Radu Albot a urcat în premieră pe locul 46 în clasamentul mondial
15 mar. 2019,, 13:10
Radu Albot a urcat, în premieră, pe locul 46 în clasamentul mondialTenismanul moldovean Radu Albot a acces, pentru prima dată, pe locul 46 în clasamentul mondial al jucătorilor profesionişti (ATP). Ascensiunea sa se datorează evoluţiilor bune din acest an. În special, aceasta a fost determinată de victoria obţinută, în premieră, la un turneu ATP, la Delray Beach Open (SUA) î
Radu Albot a început cu dreptul turneul ATP Masters 1000
6 mar. 2019,, 12:52
Radu Albot a început cu dreptul turneul ATP Masters 1000Sportivul moldovean Radu Albot a trecut de primul adversar din calificările competiției de la Indian Wells, transmite Noi.md În prima rundă a calificărilor, Radu, cap de serie nr. 1, l-a învins pe americanul Mitchell Krueger, locul 160 în clasamentul mondial, cu scorul 6:1 6:4. Următorul adversar al reprezen
Radu Albot a ajuns pentru prima dată în finala unui turneu ATP Tour 250
24 feb. 2019,, 10:00
Radu Albot, a ajuns pentru prima dată în finala unui turneu „ATP Tour 250”Radu Albot a acces pentru prima dată în finala unui turneu ATP Tour 250! Cel mai bun jucător de tenis moldovean va lupta pentru titlul de campion al Delray Beach Open 2019! În semifinală, jucătorul nostru l-a întâlnit pe americanul Mackenzie McDonald, locul 34 în clasamentul mondial. Primul set al meciului se
Albot și Perper cei mai buni jucători de tenis din Moldova
7 ian. 2019,, 14:45
Albot și Perper, cei mai buni jucători de tenis din MoldovaRadu Albot și Alexandra Perper sînt cei mai buni jucători de tenis din Republica Moldova, potrivit primelor clasamentelor ATP și WTA din acest an, publicate astăzi, 7 ianuarie. Astfel, Radu Albot este în continuare în top 100 a celor mai buni jucători de tenis ai lumii, ocupînd locul 96, transmite Federația d
Albot evolueaza pe tabloul principal al turneului China Open
1 oct. 2018,, 12:49
Albot, evolueaza pe tabloul principal al turneului China OpenCel mai bun jucător de tenis moldovean, Radu Albot, evoluează în perioada 1 – 7 octombrie la turneul din seria ATP 500 ”China Open”, care are loc în orașul Beijing. Radu Albot a ajuns pe tabloul principal din calificări, unde a trecut de jucătorii Mikhail Kukushkin din Kazahstan (scor 6:2 6:4) și Viktor Tr
Radu Albot sa oprit în semifinale la US Open
7 sep. 2018,, 10:20
Radu Albot s-a oprit în semifinale la US OpenRadu Albot și tunisianul Malek Jaziri, cu care a jucat în pereche la turneul de dublu masculin la ultimul turneu de Mare Şlem al anului, US Open, au fost eliminați din competiție în semifinale de către perechea polono-braziliană, Lukas Kubot/Marcelo Melo. Tandemul moldo-tunisian a pierdut în trei seturi cu sc
Albot sa oprit în calificări la turneul ATP din Sankt Petersburg
20 sep. 2017,, 10:20
Albot s-a oprit în calificări la turneul ATP din Sankt PetersburgTenismenul moldovean Radu Albot a ratat calificarea pe tabloul principal al turneului ATP de la Sankt Petersburg. Sportivul de 27 de ani nu a reușit să obțină două victorii în calificări.
Albot a fost eliminat din turneul ATP
27 iul. 2017,, 11:20
Albot a fost eliminat din turneul ATPCunoscutul tenisman moldovean Radu Albot a fost eliminat din turneul ATP, care se desfăşoară în oraşul elveţian Gstaad. În runda a doua el a cedat în trei seturi adversarului din Belgia, David Goffin. Totodată, disputa a durat pînă la ultimul set şi sportivul moldovean avea toate şansele să se calific
Albot a trecut în optimi la turneul din Germania
11 iul. 2017,, 13:45
Albot a trecut în optimi la turneul din GermaniaDupă ce săptămîna trecută a reușit pentru a doua oară în cariera sa să ajungă în turul doi la turneul de Mare Șlem de la Wimbledon, tenismenul moldovean Radu Albot se află deja în Germania. El participă la turneul Challenge din orașul Braunschweig, care se joacă pe zgură. În primul meci, Albot l-a înv
Reprezentantul Moldovei a repurtat prima victorie la Wimbledon
5 iul. 2017,, 12:30
Reprezentantul Moldovei a repurtat prima victorie la WimbledonTenismanul moldovean Radu Albot s-a calificat în runda a doua a turneului de la Wimbledon. În prima rundă el l-a învins pe sportivul din Argentina Facundo Bagnis în patru seturi. În meciul rundei a doua, care va avea loc în a doua jumătate a zilei de 5 iulie, el va juca cu americanul Steve Johnson, co
Albot nu va consolida selecţionata Moldovei la Cupa Davis
5 apr. 2017,, 10:40
Albot nu va consolida selecţionata Moldovei la „Cupa Davis“Selecţionata de tenis a Moldovei a aflat cine vor fi adversarii ei la “Cupa Davis” (Davis Cup). În componenţa echipei noastre au fost incluşi patru sportivi, care pînă la 8 aprilie vor susţine o serie de meciuri pentru calificarea în următoarea etapă a turneului de tenis pe echipe. Din componenţa selecţion