atletism

Unde vor fi găzduite Campionatele Mondiale de atletism din 2027
1 mar. 00:00
Unde vor fi găzduite Campionatele Mondiale de atletism din 2027 Oraşul Beijing a fost ales pentru a găzdui Campionatele Mondiale de atletism în aer liber din în 2027, a anunţat, miercuri, Federaţia Internaţională de Atletism (World Athletics), citată de AFP. "Consiliul World Athletics a selecţionat Beijingul pentru a găzdui Mondialele din 2027", a transmis forul intern
Dimitriana Bezede a ocupat locul 7 la Europenele de la Istanbul
4 mar. 2023,, 19:00
Dimitriana Bezede a ocupat locul 7 la Europenele de la Istanbul Atleta Dimitriana Bezede a ocupat locul 7 la Campionatul European în sală, care se desfășoară la Istanbul, Turcia transmite IPN. Ea a înregistrat rezultatul 17,98 metri la aruncarea greutății. Campioană europeană a devenit portugheza Auriol Dongmo cu rezultatul 19,76, urmată de germana Sara Gambetta (18,83
Sportivul Adrian Mardare în finala Campionatului Mondial de Atletism
22 iul. 2022,, 20:00
Sportivul Adrian Mardare, în finala Campionatului Mondial de AtletismSportivul moldovean, Adrian Mardare, s-a calificat în finala Campionatului Mondial de Atletism. Compatriotul nostru a reuşit performanţa în proba de aruncarea suliţei, relatează Noi.md cu referire la trm.md.
Polonia oferă azil sportivei din Belarus Kristina Timanovskaya
2 aug. 2021,, 12:18
Polonia oferă azil sportivei din Belarus, Kristina TimanovskayaAtleta și participanta la Jocurile Olimpice din Belarus, Kristina Timanovskaya a părăsit aeroportul din Tokyo și este în prezent în siguranță. Despre acest lucru a declarat un reprezentant al guvernului japonez. După cum s-a anunțat, ea a rămas peste noapte într-un hotel pe teritoriul aeroportului. Asisten
O atletă din Belarus este trimisă acasă cu forța
2 aug. 2021,, 09:22
O atletă din Belarus este trimisă acasă cu forțaAtleta din Belarus, Kristina Timanovskaya, este scoasă cu forța din Tokyo, relatează Fondul Solidarității Sportive din Belarus în Telegram. "Reprezentanții echipei naționale din Belarus trimit acasă atleta, i-au cumpărat urgent un bilet la avion, Acum o duc la aeroport. Mîine ea trebuia să intre în competi
A fost bătut recordul lui Serghei Bubka de acum 26 de ani
18 sep. 2020,, 17:15
A fost bătut recordul lui Serghei Bubka de acum 26 de aniSuedezul Armand Duplantis a stabilit un nou record mondial în săritură cu prăjina, bătînd recordul lui Serghei Bubka de acum 26 de ani. Despre acest lucru a anunțat corespondentul "Лентa.ру". La etapa "Ligii de diamante" din Roma, Armand Duplantis a sărit 6,15 metri - cu un centimetru mai mult decît recordul
Locul doi pentru Andrian Mardare la European Challenge de la Dessau
10 sep. 2020,, 08:00
Locul doi pentru Andrian Mardare la European Challenge de la Dessau Atletul Andrian Mardare a ocupat locul 2 la European Challenge de la Dessau (Germania), la proba aruncarea suliței. El a înregistrat rezultatul 84.41 metri, fiind întrecut doar de neamțul Johannes Vetter (86.17), transmite IPN. Acum cîteva zile, Vetter a stabilit al 2-lea rezultat din istorie la turneul din P
O sportivă din Republica Moldova printre primele la Campionatul de Atletism de la Doha
30 sep. 2019,, 07:30
O sportivă din Republica Moldova, printre primele la Campionatul de Atletism de la DohaAtleta Zalina Petrivskaya s-a clasat pe locul patru la Campionatul Mondial de la Doha. Ea a înregistrat rezultatul 74,33 metri la aruncarea ciocanului. Zalina a fost întrecută de americanca DeAnna Price (77.54), poloneza Joanna Fiodorow (76.35) și chinezoaica Wang Zheng (74.76). La Mondialul de la Doha vor
Marghiev sa clasat pe locul 8 la Mondialele din Londra
12 aug. 2017,, 14:30
Marghiev s-a clasat pe locul 8 la Mondialele din LondraAtletul moldovean Serghei Marghiev a ocupat locul 8 la Campionatul Mondial de Atletism din Londra la proba aruncarea ciocanului. El a înregistrat rezultatul 75.87 metri. Campion mondial a devenit polonezul Pawel Fajdek – 79.81 metri. Anterior, Zalina Petrivscaia, Marina Nichișenco, Andrian Mardare și Dimitr
Cît costă pregătirea atleților noștri la atletism VIDEO
22 feb. 2017,, 13:45
Cît costă pregătirea atleților noștri la atletism (VIDEO)Atleții moldoveni de frunte sînt nevoiți să se pregătească pentru competițiile internaționale în străinătate. Cheltuielile pentru pregătirea lor în alte țări se ridică la zeci de mii de euro, bani care ar putea fi investiți în construcția unei arene specializate în țară. Declarația în cauză a fost făcută d
Participarea sportivilor moldoveni la Campionatul Mondial de Atletism
24 aug. 2015,, 13:10
Participarea sportivilor moldoveni la Campionatul Mondial de Atletism La Campionatul Mondial de Atletism, început la Beijing, reprezentantul Moldovei Roman Produs a finisat la maraton al 31-lea din 70 de participanţi, demonstrând 2 ore 26 minute şi 46 de secunde. Colegul de echipă - Serghei Marghiev a aruncat ciocanul la 71,61 m, clasându-se al 23-lea. Miercuri vor evolua res