COVID-19 în MOLDOVA VACCINAȚI 857 485 INFECTAȚI 330 799(+1505)   TRATAȚI 308 832     DECESE 7576(+41)   Mai multe detalii

haltere

3 sep. 15:06
O sportivă din Găgăuzia va fi premiată pentru participarea la Jocurile OlimpiceHalterofila din Găgăuzia Elena Cîlcic va fi premiată pentru performanțe înalte în cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokio. La ședința Comitetului Executiv al Găgăuziei a fost adoptată decizia privind alocarea sportivei a 30 de mii de lei din bugetul Direcției Generale pentru Tineret și Sport a Găgăuziei.
28 iul. 21:28
Halterofilul moldovean Marin Robu s-a clasat pe locul 8 la Jocurile Olimpice Halterofilul moldovean Marin Robu a ocupat locul 8 la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Sportivul de 21 de ani a acumulat 330 kg la total în categoria de greutate 73 kg. Campion, cu un nou record olimpic, a devenit chinezul Shi Zhiyong - 364 kg. Medalia de argint a revenit lui Julio Ruben Mayora Pernia (Venez
24 mai. 17:44
Halterofila Teodora-Luminița Hîncu a cucerit bronzul la Mondialele de junioriHalterofila Teodora-Luminița Hîncu a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de juniori, care se desfășoară la Tașkent. Ea s-a clasat pe locul 3 în categoria de greutate 45 kg, cu rezultatul 145 kg la total. La Mondialul din Tașkent vor mai evolua Marin Robu, Tudor Bratu și Artiom Grițenco.
8 dec. 2020,, 10:04
S-a stins din viață antrenorul lotului național de haltereAntrenorul lotului național de haltere, Gheorghe Guțu, a decedat astăzi la vîrsta de 67 de ani. Antrenorul care a descoperit zeci de tineri talentați a s-a stins la Spitalul Clinic Municipal nr. 1, în urma complicațiilor cauzate de virusul COVID-19. Federația de Haltere din Moldova deplînge decesul antr
3 mar. 2020,, 07:30
O medalie de argint și două de bronz la Campionatul Național de Haltere La sfîrșitul săptămînii trecute, capitala țării a găzduit Campionatul Național de Haltere pentru adulți. Peste 80 cei mai puternici halterofili din Chișinău, Nisporeni, Cahul, Comrat, Bălți, Sîngerei, Grigoriopol, Tiraspol și municipiul Ungheni, printre care cinci elevi ai Școlii Sportive din oraș – Roman Dja
29 ian. 2020,, 17:45
Marin Robu a cucerit trei medalii la Cupa Mondială de la RomaLa Roma (Italia) are loc Cupa Mondială de haltere, valabilă pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Marin Robu a cucerit trei medalii în limitele categoriei de greutate 73 kg. El a cîștigat proba smuls cu rezultatul 152 kg, a terminat pe locul 2 la proba aruncat cu 180 kg și a obținut locul 2 la
26 oct. 2019,, 16:15
Moldoveanul Tudor Ciobanu a devenit campion european la haltere, printre tineretTudor Ciobanu a înregistrat rezultatul 355 kg la total, devansîndu-i pe rusul Artur Babaian (354 kg) şi ucraineanul Andrii Bozhuk (353 kg). Potrivit Comitetului Naţional Olimpic şi Sportiv, halterofilul moldovean a cucerit aurul şi la stilul aruncat, cu rezultatul 198 kg. Anterior, Ecaterina Tretiacova a deve
3 iun. 2019,, 16:40
Halterofilul Marin Robu a devenit vicecampion mondial printre tineretHalterofilul Marin Robu a devenit vicecampion mondial printre tineret în categoria de greutate 73 kg. El a terminat pe primul loc proba smuls cu rezultatul 147 kg și locul trei la proba aruncat cu 173 kg. Cu un total de 320 kg, Marin Robu s-a clasat pe locul 2 în clasamentul final. În orașul Suva din Republic
26 oct. 2018,, 16:10
Elena Cîlcic, dublă medaliată la Campionatele Europene de haltereLa Zamosc, în Polonia, au continuat Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret sub 23 de ani. Elena Cîlcic a concurat la categoria tineret, în limitele de greutate de maximum 75 de kilograme. La smuls ea a ridicat 93 de kilograme, ratînd podiumul deoarece s-a clasat pe locul al patrulea. La a
25 oct. 2018,, 14:20
O nouă medalie pentru Moldova la Campionatul European de haltereO nouă medalie pentru Moldova la Campionatul European de haltere printre tineret, care se desfășoară în Polonia. Ecaterina Tretiacova a ocupat locul 3 la proba smuls în categoria de greutate 69 kg. Ea a înregistrat rezultatul 91 kg. La proba aruncat, Tretiacova a ridicat 113 kg și s-a clasat pe locul 4, iar î
21 oct. 2018,, 15:00
Suspendarea Federaţiei Moldovenești de haltere pentru dopaj s-a încheiatHalterofilii moldoveni participă începînd de ieri la Campionatul European de tineret U-20 și U-23, care se desfășoară în Polonia. Lotul este compus din 11 sportivi: Ecaterina Cîlcic, Elena Cîlcic, Tatiana Ciobanu, Ecaterina Grabucea, Teodora Luminița Hîncu, Dorina Sirețeanu, Ecaterina Tretiacova, Tudor Cioban
25 aug. 2018,, 16:45
A fost doborît recordul mondial la categoria 94 kg la jocurile asiaticeIranianul Sohrab Moradi, campion olimpic la Rio de Janeiro în 2016, a doborît cel mai vechi record mondial la haltere, sîmbătă la Jakarta, cu ocazia Jocurilor Asiatice din Indonezia, la categoria 94 kg, performanţă care data din 1999. Moradi, care s-a aflat timp de doi ani sub incidenţa unei suspendări pentru
3 oct. 2017,, 09:50
Federația națională de haltere, suspendată pe un anFederația Moldovenească de Haltere a fost suspendată pe un termen de un an. Decizia a fost luată de Comitetul executiv al Federației Internaționale de Haltere. Drept motiv au servit cele trei cazuri de dopaj în care au figurat Anatol Cîrîcu, Cristina Iovu și Alexandru Dudoglo, la Jocurile Olimpice din 2008 (B
19 mai. 2017,, 11:00
Alți doi halterofili moldoveni, condamnați pentru dopajHalterofilii Iurie Dudoglo și Alexandru Șpac au fost depistați pozitiv la dopaj. În sîngele lor a fost descoperit Turinabol, declarat de Agenția Mondială Antidoping (WADA) drept substanță interzisă. Sportivii au fost suspendați de la competițiile organizate sub auspiciile Federația Internațională de Halter
4 apr. 2017,, 10:40
Halterofilul Dudoglo a cîştigat pentru Moldova trei medaliiIurie Dudoglo a cîştigat o medalie de aur şi două de argint la Campionatul Europei (CE) la haltere. Sportivul moldovean a fost cel mai bun „la smuls” printre adversarii din categoria de greutate de peste 56 kg. În clasamentul general şi la smuls Dudoglo a urcat pe treapta a doua a podiumului de onoare, com
13 feb. 2017,, 12:45
Au fost desemnaţi cei mai buni halterofili din Moldova ai anului 2017La Chişinău s-a desfăşurat Campionatul Moldovei la Haltere, la care 62 de halterofili și-au măsurat puterile. Astfel, campioni au devenit chişinăuienii Daniel Lungu (categoria de pînă la 56 kg), Iurie Dudoglo (62 kg), Serghei Cechir (69 kg), Andrian Bîrca (77 kg), Alexandru Şatalenco (105 kg), Ion Vascan (pe
10 feb. 2017,, 16:10
Moldova ar putea găzdui un campionat mondialÎn 2019 Campionatul European de Haltere pentru Tineret ar putea fi organizat în Moldova. Un acord preliminar în acest sens a fost stabilit în cadrul unei întrevederi a ministrului Tineretului și Sportului, Victor Zubcu, cu președintele Federației Europene de Haltere (EWLF), Antonio Urso, și președintele Fe
9 dec. 2016,, 15:45
O halterofilă din Moldova – a doua la CE de Tineret Sportiva moldoveană Ecaterina Tretiacova a cîștigat medalia de argint la Campionatul European de Haltere pentru juniori, relatează NOI.md. Halterofila s-a situat pe locul al doilea în categoria de greutate de pînă la 69 kg, avînd o evoluție de succes în două discipline – aruncat și smuls. La proba de
22 noi. 2016,, 13:30
Suspendarea medaliilor lui Iovu și Cîrîcu va fi contestată la CAS Federația de Haltere intenționează să conteste hotărîrea Comitetului Olimpic Internațional (COI) privind retragerea medaliilor olimpice cîștigate de Cristina Iovu și Anatolie Cîrîcu. Recursul împotriva hotărîrii COI va fi remis CAS (Curtea de Arbitraj Sportiv). Acest lucru l-a comunicat Secretarul ge
11 aug. 2016,, 10:40
Halterofilul Alexandru Șpac, locul 5 la Rio 2016 Seria rezultatelor remarcabile pentru halterofilii moldoveni la Jocurile Olimpice continuă. Halterofilul Alexandru Șpac s-a clasat pe poziția a cincea în categoria de 77 de kg cu un total de 347 de kg, astfel îmbunătățind cea mai bună performanță a sportivilor moldoveni de până acum de la Rio 2016.
1 dec. 2014,, 13:00
Halterofilii moldoveni s-au întors acasă cu 8 medalii de la Campionatul European U23 Tinerii halterofili din Republica Moldova au revenit de la Campionatul European de Haltere, rezervat juniorilor, și de tineret U23, care au avut loc în Cipru, oraşul Limasol. Iurie Bulat a devenit campion absolut la juniori în categoria de greutate de pînă la 85 kg, impunîndu-se în fiecare exercițiu. La
27 noi. 2014,, 15:45
Argint pentru Ion Țărnă la Campionatul European de Haltere Ion Țărnă s-a ales cu medalie de argint la Campionatul European de Haltere pentru tineret și juniori, care se desfășoară în aceste zile la Limassol (Cipru). În categoria de greutate de pînă la 62 kg, atletul moldovean, în vîrstă de 23 de ani, a înregistrat un rezultat de 125 kg la proba smuls și 151 kg l
11 noi. 2014,, 15:15
Moldova fără medalii deocamdată la Campionatul Mondial de Haltere Lotul național de haltere rămîne deocamdată fără medalii la Campionatul Mondial care se desfășoără în acest zile la Alma-Ata. Ion Țărnă în categoria de greutate de pănă la 62 de kg a ocupat locul 9. Moldoveanul a reușit să ridice la proba smuls 120 kg iar la aruncat 160 kg. Exact în aceeași categorie d
30 oct. 2014,, 14:45
La Campionatul Mondial de Haltere vor evolua 10 sportivi moldoveni La Campionatul Mondial de Haltere, care va avea loc în perioada 8-16 noiembrie la Alma-Ata (Kazahstan), Moldova va fi reprezentată de 10 sportivi. La competiţiile de femei va concura o singură halterofilă moldoveancă – Natalia Prişcepa (categoria de pînă la 75 kg). În competiţiile de bărbaţi vor evolua Oleg
Care, după părerea dvs., ar fi acțiunile necesare pentru ca Republica Moldova să depășească cît mai repede criza energetică?