Lupte greco-romane

Mariana Draguțan aduce la Chișinău o nouă medalie
16 feb. 08:31
Mariana Draguțan aduce la Chișinău o nouă medalieMariana Draguțan a intrat în posesia medaliei de argint la Campionatele Europene de lupte, rezervate seniorilor, care se desfășoară la București, România, anunță Ministerul Educației și Cercetării. „Discipola antrenorilor Petru și Andrei Chiperi și-a inclus în palmares titlul de vicecampioană continental
Luptătorii de stil liber din Moldova în pregătiri pentru Campionatul European
8 feb. 10:15
Luptătorii de stil liber din Moldova, în pregătiri pentru Campionatul EuropeanLuptătorii de stil liber ai Republicii Moldova și-au propus să urce pe podium la Campionatul European și să aducă acasă cît mai multe medalii. În total, zece sportivi vor reprezenta țara la turneul continental, programat săptămîna viitoare, la București. Au rămas cîteva zile pînă la Europenele de Luptă, un
Un polițist de frontieră cu rezultate remarcabile la Campionatul Național de Lupte
19 ian. 13:45
Un polițist de frontieră, cu rezultate remarcabile la Campionatul Național de LuptePolițistul de Frontieră, Veniamin Borzian, a urcat pe podiumul de premiere în cadrul Campionatului Republicii Moldova de lupte libere și greco-romane, notează Noi.md. "Poliția de Frontieră este mîndră să anunțe participarea remarcabilă a angajatului Veniamin Borzin în cadrul Campionatului Republicii Moldov
Campionatul Național de Lupte un ultim test pentru sportivi înaintea competițiilor europene
19 ian. 10:15
Campionatul Național de Lupte, un ultim test pentru sportivi înaintea competițiilor europeneÎn capitală, se desfășoară Campionatul Național de Lupte, ediția 2024. Peste 220 de sportivi din întreaga țară luptă pentru titlul intern la cele trei probe - lupte libere, lupte feminine și lupte greco-romane. În prima zi de concurs, 18 ianuarie, au participant sportivii la categoriile olimpice, iar astăz
Sportivul moldovean Victor Ciobanu a urcat pe podium la Zagreb Open
15 ian. 10:01
Sportivul moldovean Victor Ciobanu a urcat pe podium la Zagreb OpenLuptătorul moldovean de stil greco-roman Victor Ciobanu a obținut patru victorii la turneul Zagreb Open și a cucerit medalia de argint în categoria de greutate 60 kg. El i-a învins pe Hassan Alharthi (Arabia Saudită), Leo Tudezka (Franța), Hafizov Ildar (SUA) și Edmond Nazaryan (Bulgaria). În finală, Ci
Cei mai buni luptători șiau măsurat puterile în cadrul Turneului Republican la Lupta Națională VOIEVOD
14 noi. 2023,, 11:15
Cei mai buni luptători și-au măsurat puterile în cadrul Turneului Republican la Lupta Națională "VOIEVOD"Tineri sportivi din 22 de raioane ale țării și-au demonstrat abilitățile în cadrul Turneului Republican la Lupta Națională “VOIEVOD”, cu genericul “Cupa Maximus 2023”, desfășurat în municipiul Orhei. Turneul republican a fost dedicat tinerilor luptători-voievozi și avut scopul de a-i pregăti pentru următoa
Alexandrin Guțu a devenit campion mondial U23
30 oct. 2023,, 08:45
Alexandrin Guțu a devenit campion mondial U-23Luptătorul de stil greco-roman, Alexandrin Guțu, a devenit campion mondial U-23. În finala categoriei de pînă la 77 kg, sportivul nostru l-a învins pe azerul Khasay Hasanli. Pînă a intra în posesia medaliei de aur, Alexandrin Guțu a mai învins reprezentanți din Serbia, Albania, Belgia și Kîrgîzstan, noteaz
Vicecampionul mondial Alexandru Solovei a revenit acasă la Soroca pentru ași împărtăși succesul
28 aug. 2023,, 11:15
Vicecampionul mondial Alexandru Solovei a revenit acasă, la Soroca, pentru a-și împărtăși succesulDupă ce a cucerit argintul la Campionatul Mondial din Iordania, Alexandru Solovei a fost așteptat acasă de cei care l-au îndrumat în lumea mare a sportului. Cu flori și emoții, sportivul a fost întîlnit sîmbătă la Soroca. Iar locul întîlnirii era firesc să fie școala sportivă orășenească, fiindcă de aic
Moldoveanul Alexandru Solovei a devenit vicecampion mondial la lupte grecoromane
20 aug. 2023,, 10:20
Moldoveanul Alexandru Solovei a devenit vicecampion mondial la lupte greco-romaneLuptătorul de stil greco-roman Alexandru Solovei a reușit o nouă performanță la Campionatul Mondial din Amman - capitala Iordaniei. Alexandru a obținut argintul, fiind la un pas de a cuceri medalia de aur la cea mai importantă competiție internațională a anului.
Luptătorul de stil grecoroman Mihai Bradul argint la Budapesta
17 iul. 2023,, 10:45
Luptătorul de stil greco-roman, Mihai Bradul, argint la BudapestaO nouă medalie la turneul din Budapesta. Luptătorul de stil greco-roman, Mihai Bradul, aduce argintul acasă. Mihai Bradul a adus Republicii Moldova o medalie de la turneul Ranking Series de la Budapesta, Ungaria! Luptătorul de stil greco-roman a obținut argintul în limitele categoriei de 82 de kilograme.
Medalie de argint pentru Moldova la Campionatul European de lupte grecoromane
14 iun. 2023,, 09:15
Medalie de argint pentru Moldova la Campionatul European de lupte greco-romane Lotul naţional de lupte greco-romane al Republicii Moldova participă la Campionatul European (Under-17), ce se desfășoară în Albania, în perioada 12-18 iunie, curent. Maxim Sarmanov (55 kg) a reuşit deja să se califice în finala categoriei de 55 de kilograme. Luptătorul moldovean, triplu medaliat cu bronz
Luptătorul Victor Ciobanu a devenit campion mondial la Oslo
22 oct. 2022,, 13:11
Luptătorul Victor Ciobanu a devenit campion mondial la OsloLuptătorul de stil greco-roman Victor Ciobanu a devenit campion mondial în categoria de greutate 60 de kilograme. În ultimul act, el a luptat cu Zholaman Sharshenbekov din Kirghizstan, pe care l-a învins și la Jocurile Olimpice de la Tokyo, transmite tv8.md.
Un polițist din Florești pe primul loc în Moldova
9 aug. 2022,, 21:00
Un polițist din Florești, pe primul loc în MoldovaPolițistul din Florești Liviu Maluda a devenit campion național la Campionatul Național de Lupte Greco-romane, ediția 2022, informează Noi.md. Competiția s-a desfășurat în zilele de 5 și 6 august curent, la Complexul Sportiv „Futsal Arena” F.M.F. din localitatea Ciorescumunicipiul Chișinău.
Luptătorii moldoveni au cucerit patru medalii la turneul de la Roma
24 iun. 2022,, 11:00
Luptătorii moldoveni au cucerit patru medalii la turneul de la RomaLuptătorii de stil greco-roman au cucerit patru medalii la turneul internațional Ranking Series ”Matteo Pellicone”, care se desfășoară la Roma. Mihail Bradu (82 kg) a cucerit medalia de aur, Victor Ciobanu (63 kg) a obținut argintul, iar Valentin Petic (72 kg) și Daniel Cataraga (82 kg) au urcat pe treapta
Mihai Guţu a devenit campion european de juniori la lupte grecoromane
16 iun. 2022,, 20:00
Mihai Guţu a devenit campion european de juniori la lupte greco-romaneMihai Guţu îi calcă pe urme fratelui său mai mare Alexandrin, care are cîteva titluri europene şi mondiale în diferite categorii de vîrstă. Tînărul din Ştefan Vodă a devenit campion european de juniori „sub 17 ani”, la competiţia ce s-a desfăşurat în capitala României, oraşul Bucureşti. În finala categorie
Serghei Mureico Uneori înfrîngerea este mai valoroasă decît victoria
31 iul. 2020,, 18:21
Serghei Mureico: ”Uneori înfrîngerea este mai valoroasă decît victoria””Credeți că pentru cineva mai prezintă interes asemenea interviuri?” - a întrebat cu îndoială Serghei Mureico, multiplu medaliat al campionatelor mondiale și europene, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice din a.1996, unul dintre cei mai vestiți sportivi autohtoni. Serghei Mureico, uriașul cu ochi albaștri,