COVID-19 în MOLDOVA VACCINAȚI 931 474   INFECTAȚI 362 433(+107)   TRATAȚI 346 629      DECESE 9069(+15)   Mai multe detalii

meci de fotbal

25 noi. 09:15
Ce au declarat antrenorii celor două echipe Sheriff și Real după meciul disputat la Tiraspol „S-a disputat un meci deosebit, cu echipa Real Madrid. Deși am pierdut partida cu 3-0, sînt foarte fericit și mîndru de băieții noștri. Nu aș îndrăzni să le reproșez ceva.”, a declarat Iurii Vernidub, antrenorul echipei Sheriff Tiraspol, în cadrul conferinței de presă, organizate după meciul disputat miercuri
30 sep. 07:27
Suporterii ”Zenit” l-au huiduit pe DziubaAtacantul echipei Zenit, Artem Dziuba, a fost huiduit de fani în Sankt Petersburg în timpul meciului din faza grupelor Ligii Campionilor împotriva Malmo. Despre acest lucru a anunțat "Чемпионат.com". Acest lucru s-a întîmplat în timpul înlocuirii atacantului cu Andrei Mostovoi în minutul 84 al meciului. Aș
27 sep. 10:30
Sheriff Tiraspol a învins pe Dinamo-AutoSheriff Tiraspol este pregătită de super meciul cu Real Madrid din faza grupelor Ligii Campionilor. "Galben-negrii" au făcut încălzirea pentru meciul de pe Santiago Bernabeu la Ternovca, acolo unde a jucat aseară cu Dinamo-Auto Tiraspol, transmite Noi.md cu referire la unimedia.info. În meciul din cadrul e
20 sep. 11:15
Messi a ieșit furios de pe terenul de fotbalLeo Messi a fost aproape de gol în primul său meci jucat la Paris, PSG – Lyon 2-1, însă argentinianul mai are de așteptat pînă să „spargă gheața”. transmite Noi.md cu referire la stiri.md. Mai mult decît atît, Messi a fost schimbat în minutul 76, cu Hakimi.
12 sep. 13:32
Milsami și FC Bălți se despart indecisMilsami și FC Bălți se despart indecis, Zimbru a pus capăt unei serii de 5 meciuri fără victorii. Goluri: Moțpan, 24 (pen) - 0:1, S.Istrati, 54 - 1:1 Milsami: Tîmbur, Arhirii, Dedov (Iurașco, 66), Dijinari, Nazar (S.Istrati, 46), A.Antoniuc, Racu, Vitus, Bolohan, Zasavițchi, I.Lambarschi. Rezerve: V.Buga
21 aug. 16:00
Bătaie generală la meciul Petrocub - ZimbruUn incident neplăcut a avut loc în timpul meciului etapei 7 din Divizia Națională dintre Petrocub și Zimbru. În timpul primei reprize între Mihai Platica și Eugen Cociuc a avut loc un conflict, care s-a încheiat cu încasarea unui cartonaș galben a jucătorului grupării hînceștene. Însă lucrurile nu s-au
21 aug. 13:15
Petrocub a învins-o pe Zimbru, în cadrul etapei a 7-a din Divizia NaționalăPetrocub a învins-o cu 1-0 pe Zimbru, în cadrul etapei a 7-a din Divizia Națională. În minutul 14, Constantin Sandu a obținut un penalty, care a fost transformat de Vladimir Ambros. În pauză a avut loc o altercație, iar Eugeniu Cociuc a fost eliminat. Cu un om în plus, Petrocub a mai beneficiat de un penal
29 iul. 08:45
Sheriff s-a impus în meciul cu Alashkert (Armenia)Sheriff s-a impus în fața formației Alashkert din Armenia și în meciul retur și a acces în turul 3 preliminar din Liga Campionilor. În etapa următoare a competiției Sheriff va juca cu cîștigătoarea perechii Kairat (Kazahstan) - Crvena Zvezda (Serbia). Sheriff - Alashkert (Armenia) 3:1 (scor general după
20 iul. 09:59
Sheriff Tiraspol va juca cu Alashkert Erevan într-un meci din Liga CampionilorEchipa Sheriff Tiraspol va juca astăzi în turul doi preliminar al Ligii Campionilor cu formația Alashkert Erevan. În caz de victorie, ea se califică în grupele cupei europene. Campioana Republicii Moldova la fotbal va întîlni astăzi, la Erevan, campioana Armeniei, Alashkert Erevan. Meciul este decisiv pent
19 iul. 13:00
Divizia Națională de fotbal: Dinamo-Auto a remizat cu Sfîntul GheorgheMeci dramatic în Divizia Națională de fotbal. Dinamo-Auto Tiraspol a remizat cu Sfîntul Gheorghe Suruceni, scor 2-2, în etapa a doua de campionat. "Automobiliștii" au condus cu 2-0 în partida de la Ternovca, grație golurilor marcate de Artiom Fedorov și Octavian Bulat. "Sfinții" s-au salvat de la înfrîn
19 iul. 11:30
Două echipe de fotbal din Moldova vor să joace un meci timp de 8 zile fără întrerupereOlimpia și Spartac, ambele din Bălți, se pregătesc de un duel, care, spun organizatorii, ar trebui să devină cel mai lung meci de minifotbal din lume. Partida este programată să înceapă vineri, 23 iulie, la ora 11:00, pe un teren cu suprafață artificială din sectorul BAM al orașului Bălți (fostă școală spo
4 iun. 11:45
Cum s-a încheiat meciul amical dintre Moldova și TurciaEchipa națională de fotbal a Republicii Moldova a cedat în meciul amical cu Turcia, scor 0-2. În partida disputată pe Benteler Arena din Paderborn, „tricolorii” au avut două ocazii mari de a înscrie, în prima repriză. Vitalie Damașcan și Sergiu Platica au trimit șuturi periculoase spre poarta lui Ugurcan C
8 mai. 15:00
Petrocub Hîncești a învins-o pe Codru Lozova Petrocub Hâncești s-a chinuit cu ultima clasată din Divizia Națională de fotbal. Echipa antrenată de Lilian Popescu a învins-o pe CodruLozova cu 1-0 într-un meci din cadrul etapei a 31-a. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Andrei Cojocari din penalty. Într-o altă partidă, FC Florești s-a impus
6 mai. 17:15
Selecționata de juniori U17 a Moldovei va disputa două meciuri amicale cu reprezentativa RomânieiSelecționata de juniori U17 a Moldovei va disputa pe 11 și 13 mai, în deplasare, două meciuri amicale cu reprezentativa similară a României. Ambele întâlniri vor avea loc la Centrul FRF Buftea cu începere de la ora 11:00. În vederea pregătirii către aceste partide, antrenorul Valeriu Andronic a convocat ur
5 mai. 17:59
Fotbalul moldovenesc: Divizia B revine pe 8 maiExaminînd Ordinul nr.441 din 26.04.2021 a Ministerului Educatiei Culturii si Cercetarii, demersurile Cluburilor participante Divizia B privind prelungirea perioadei de legitimare, Comitetul de Urgenţă al FMF, în baza prevederilor art. 41 al statutului FMF şi a compartimentului nr.4 al Regulamentului de organi
5 mai. 07:52
Paris Saint-Germain, eliminată de Manchester CityEchipa britanică s-a calificat pentru prima dată în istorie în finala Champions League după ce a învins-o, marți seara, pe PSG, acasă, cu 2-0, în manșa a doua a semifinalelor. Englezii antrenați de Pep Guardiola s-au califucat după ce au cîștigat și în tur, cu 2-1. Ambele goluri din manșa a doua au fost
3 mai. 10:02
Inter este noua campioană a ItalieiÎn această rundă, formația antrenată de Antonio Conte a învins Crotone cu 2-0, rezultat care nu a fost, însă, suficient pentru a-i asigura titlul. Pentru a deveni oficial cîștigătoarea ediției 2020 - 2021 a Seriei A, Inter a trebuit să aștepte rezultatul meciului Sassuolo - Atalanta. Cu Vlad Chiricheș pe t
27 apr. 08:30
Speranța Nisporeni, prima victorie după jumătate de anSperanța Nisporeni a sparta gheața și a obținut prima victorie după jumătate de an. "Alb-albaștrii" au învins CodruLozova cu 2-1 și astfel au întrerupt seria de 11 meciuri fără victorie în Divizia Națională. În meciul restanță, din cadrul etapei a 26-a, gazdele au deschis scorul în minutul 32 prin Marius
21 apr. 11:07
Naționala Moldovei va juca un meci cu selecționata TurcieiNaționala Moldovei va juca un meci amical cu selecționata Turciei, una dintre participantele Campionatului European din vara acestui an. Partida este programată pentru data de 3 iunie. Locul de disputare a amicalului va fi stabilit ulterior.
1 apr. 16:19
Epureanu a devenit primul fotbalist moldovean care a ajuns la 100 de meciuri Alexandru Epureanu scrie istorie la echipa națională a Republicii Moldova. Căpitanul „tricolorilor” a devenit primul fotbalist moldovean care a ajuns la 100 de meciuri în tricoul selecționatei țării noastre. Epureanu a adunat acest număr de partide în cei aproape 15 ani de cînd joacă pentru prima reprezent
26 mar. 08:30
Debut modest pentru naționala Moldovei la fotbalSelecționata Moldovei a remizat în meciul cu naționala Insulelor Feroe, care s-a disputat în această seară pe stadionul Zimbru din capitală. Primul meci în actuala campanie preliminară pentru tricolori, precum și primul meci al antrenorului Roberto Bordin la cîrma naționalei, s-a încheiat cu scorul 1:1, sc
15 mar. 08:45
Dacia-Buiucani s-a impus în fața formației Speranța NisporeniDacia-Buiucani a obținut a doua victorie consecutivă în Divizia Națională. Echipa antrenată de Andrei Martin s-a impus în ultimul meci al etapei a 25-a în fața formației Speranța Nisporeni cu scorul de 4-1. Echipa din Capitală a început bine și a marcat chiar în minutul doi prin Vadim Crîcimar. Gazdele și-
25 feb. 16:10
Sfîntul Gheorghe Suruceni, învinsă de Milsami OrheiSfîntul Gheorghe Suruceni a pierdut șansa de a urca pe treaptă a treia în clasamentul Diviziei Naționale. Astăzi, echipa antrenată de Serghei Cebotari a fost învinsă de Milsami Orhei, într-un meci jucat la Chișinău. Scorul pîrtiei a fost deschis în minutul 39, cînd atacantul Artiom Puntus, de la Milsami, a
19 feb. 18:01
Oleg Reabciuk a bifat primul meci în cupele europene ca jucător la Olympiacos PireuJoi seara, Olympiacos a învins în meciul tur al șaisprezecimilor UEFA Europa League pe olandezii de la PSV Eindhoven, scor 4-2. Golurile au fost marcate de Bouchalakis (9), M’Vila (37), El-Arabi (45+2), Masouras (83), respectiv, Zahavi (14, 40). Vezi rezumatul meciului. Pedro Martins, antrenorul portugh
18 feb. 08:02
Meciul dintre Juventus - Porto s-a încheiat cu victoria portughezilorPorto a învins-o pe Juventus, scor 2-1, în manșa tur a optimilor de finală din Liga Campionilor. Confruntarea de Estadio do Dragao a început brusc. Chiar la prima fază a meciului, gazdele au profitat de o gafă imensă în defensiva lui Juve. Porto i-a împins pe elevii lui Pirlo pînă spre propria poartă cu un
25 ian. 14:25
Meciurile amicale cu Bulgaria au fost amînateNaționala de tineret a Moldovei s-a reunit la Vadul lui Vodă pentru un stagiu de pregătire. Sub comanda lui Sergiu Cleșcenco se află 24 de jucători. Printre ei este și atacantul de 20 de ani, Virgiliu Postolachi, care în acest sezon a disputat 6 meciuri pentru formația belgiană Mouscron. El este crescut de PS
28 dec. 2020,, 08:12
Wolverhampton și Tottenham au scos un rezultat identicEtapa 15 din Premier League s-a încheiat cu două meciuri tari. Liverpool a remizat cu West Brom, scor 1-1, în timp ce Wolverhampton și Tottenham au scos un rezultat identic. Wolverhampton și Tottenham au remizat pe „Molineux”, scor 1-1. Oaspeții au început meciul cum nu se putea mai bine. Ndombele a deschis s
11 noi. 2020,, 09:40
Meciul amical dintre selecţionatele R. Moldova şi Rusiei, condus de arbitri din RomâniaMeciul amical dintre naţionalele Republicii Moldova şi Rusia, programat pentru joi, 12 noiembrie, va fi arbitrat de o brigadă din România. La centru va oficia Radu Petrescu, care va fi ajutat de tuşierii Radu Ginguleac şi Mircea Grigoriu, transmite tvrmoldova.md. Înaintea meciului de joi, naţionala rusă a anu
12 oct. 2020,, 14:30
Naționala de fotbal a Moldovei, învinsă de Grecia (VIDEO) Naționala de fotbal a Republicii Moldova a pierdut cu 0-2 partida de la Atena cu Grecia din Liga Națiunilor. "Tricolorii" s-au văzut conduși din prelungirile primei reprize. Veaceslav Posmac a fost eliminat pentru un fault comis în careul nostru, iar Anastasios Bakasetas a transformat lovitura de la 11 metri.
10 oct. 2020,, 17:00
Naționala de tineret a Moldovei, învinsă de GermaniaSelecționata de tineret a Moldovei a cedat cu 0-5 în fața Germaniei, în preliminariile pentru Campionatului European din 2021. Nemții au marcat de trei ori în prima repriză, transmite ipn.md. Atacantul lui Anderlecht, Lukas Nmecha a înscris primele două goluri, în minutele 19 și 25-penalty. Salih Ozcan a stab
10 oct. 2020,, 11:29
Naționala Moldovei a ajuns la Atena Echipa națională a Moldovei deja se pregătește intensiv pentru meciul cu Grecia din Liga Națiunilor. "Tricolorii" au ajuns la Atena cu două zile înainte de partida cu elenii și deja a efectuat primul antrenament, lăsînd în urmă eșecul usturător din amicalul cu Italia. Ai noștri s-au antrenat în componență dep
7 oct. 2020,, 18:30
Astăzi se va juca amicalul Italia – MoldovaNaționala Moldovei va întâlni în această seară, pentru a 5-a oară, Italia. Echipa lui Roberto Mancini vine după o serie impresionantă din 13 victorii și 3 remize, transmite ipn.md. Contra fostei campioane mondiale nu vor putea evolua Radu Gînsari și Vitalie Damașcan. În locul lor, selecționerul Engin Firat i-
5 oct. 2020,, 15:14
Dinamo-Auto și Speranța s-au despărțit cu un scor de 3-3Dinamo-Auto și Speranța s-au despărțit nedecis, scor 3-3, în ultimul meci al etapei a 13-a din Divizia Națională, transmite ipn.md. Pîslă a deschis scorul pentru oaspeți, în minutul 6, dar Paireli a egalat peste 20 de minute. După pauză, echipele au transformat cîte un penalty, prin Cozban și Mihaliov. În min
29 sep. 2020,, 13:45
Victorie spectaculoasă pentru Petrocub HînceștiDupă 4-0 la Bender, Petrocub a învins nou-promovata FC Florești cu același scor și la Hîncești. Din nou și-a trecut numele pe lista marcatorilor Vladimir Ambros, care de această dată a reușit dubla, transmite IPN. Camerunezul Ndzomo Onana a înscris primul său gol în tricoul lui Petrocub în Divizia Națională,
16 sep. 2020,, 16:15
Vitalie Damașcan va evolua în noul sezon în campionatul OlandeiVitalie Damașcan s-a transferat pe bază de arendă la echipa „RKC Waalwijk” din campionatul Olandei. Vitalie Damașcan este jucătorul echipei FC Torino. Vitalie Damașcan, în vîrstă de 21 de ani, va evolua în noul sezon în echipa RKC Waalwijk din campionatul Olandei, scrie diez.md. Jucătorul aparține echipei Tor
15 sep. 2020,, 17:00
Suporterii moldoveni vor avea deja acces la meciurile din Divizia NaționalăMeciurile din Divizia Națională pot fi organizate cu spectatori în tribune. O decizie în acest sens a fost adoptată de comitetul FMF. Pentru aceasta arenele sportive sînt obligate să respecte toate condițiile impuse de FMF și de Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică. Condițiile obligatorii pentr
26 aug. 2020,, 12:45
Mircea Lucescu a cîştigat primul trofeu cu Dinamo KievMircea Lucescu a obținut marți primul trofeu din mandatul de antrenor la Dinamo Kiev. A cîștigat Supercupa Ucrainei după o victorie în fața fostei sale echipe, Șahtior, scor 3-1. O dovadă clară că antrenorul român este pregătit să întrerupă dominația rivalei, pe care chiar el a început-o în lungul mandat de l
19 iul. 2020,, 14:45
Dinamo-Auto Tiraspol a învins echipa Speranţa NisporeniGol magnific într-un meci din etapa a patra a Diviziei naţionale de fotbal! Maxim Mihaliov, căpitanul lui Dinamo-Auto Tiraspol, a reuşit o execuţie superbă şi a adus echipei sale victoria cu 2-1 în meciul din deplasare cu Speranţa Nisporeni. S-a întâmplat în minutul 85 al partidei jucate la Orhei. Până atu
12 mar. 2020,, 15:44
După Italia, și Spania va amîna toate meciurile de fotbalSpania ar putea urma exemplul Italiei şi amîna toate competiţiile din cauza epidemiei de coronavirus. Federaţia Spaniolă de Fotbal, Liga Profesionistă şi Uniunea Jucătorilor se vor întîlni astăzi pentru a discuta posibilitatea de a opri La Liga încă din acest moment. Guvernul Spaniol hotărîse deja ca atît pri
14 dec. 2019,, 17:31
Naționala de fotbal a Moldovei va juca un meci cu SuediaNaționala de fotbal a Moldovei va juca un meci amical în compania reprezentativei Suediei. Partida este programată pentru 9 ianuarie, la Doha (Qatar), transmite NOI.md cu referire la ipn.md. Suedia este calificată la Campionatul European din 2020 și ocupă locul 17 în clasamentul FIFA. Anterior, Moldova și Sue
18 noi. 2019,, 10:16
Copii cu sindromul Down au deschis meciul Moldova-Islanda pe stadionul Zimbru (FOTO)Moment emoționant la meciul Moldova-Islanda de aseară. Copii cu sindromul Down au deschis meciul de calificare pentru Euro 2020 Moldova-Islanda alături de fotbaliștii moldoveni, transmite Noi.md.
18 noi. 2019,, 09:44
Obosiți de 8 ore de așteptare în aeroport, moldovenii au fost învinși de islandezi Naţionala noastră de fotbal a încheiat cu o înfrîngere preliminariile Campionatului European. Moldova a pierdut aseară acasă cu 1 la 2 în faţa Islandei. Golul echipei noastre a fost marcat de Nicolae Milinceanu. Insularii au deschis scorul în minutul 17 prin Birkir Bjarnason. Ai noștri au ieşit descătuşați d
12 iul. 2019,, 11:20
O nouă înfrîngere: Speranța Nisporeni a pierdut meciul cu Neftçi (VIDEO)Ieri pe stadionul Zimbru a fost disputat meciul primului tur preliminar al Ligii Europei, în care Speranța a găzduit FC Neftçi (Azerbaidjan). Meciul retur va fi disputat în Baku pe data de 18 iulie, 20:00. Speranța - Neftçi (Azerbaidjan) 0:3 Marcatori: Makhmudov, 17 (pen) - 0:1, Monrose, 36 - 0:2, Hajiyev, 7
9 iun. 2019,, 10:00
Naţionala Moldovei, victorie în faţa AndorreiNaționala Moldovei a repurtat prima victorie în preliminariile Campionatului European 2020. În fața propriilor suporteri, tricolorii s-au impus scor, 1-0, în meciul cu Andorra. Golul victoriei a fost marcat de Igor Armaș în minutul 8. Echipa noastră a încheiat meciul în inferioritate numerică după eliminarea
20 mai. 2019,, 12:20
Zimbru Chişinău, învinsă cu 0:1Speranța Nisporeni a întrerupt seria nefericită de 4 meciuri fără victorie în Divizia Națională de fotbal. Echipa antrenată de Cristian Efros a învins aseară pe Zimbru Chișinău cu 1-0. Maxim Iurcu a marcat singurul gol al partidei. Într-un alt meci, Petrocub Hîncești a remizat pe teren propriu cu Milsami Orhe
5 mai. 2019,, 13:45
Victorie pentru Naţionala Moldovei de juniori în faţa BelarusuluiNaţionala de fotbal juniori U-17 a Moldovei a obţinut victorie, scor 1-0, în ultimul meci cu Belarus, gazda turneului de Dezvoltare UEFA. Golul echipei noastre a fost marcat de Daniel Dosca în debutul partidei. La competiţie mai evoluează selecţionatele Belarusului, Kazahstanului şi Insulelor Solomon, alcătui
24 apr. 2019,, 09:10
Cine a marcat cel mai rapid gol din Premier LeagueShane Long a marcat cel mai rapid gol din istoria Premier League. Fotbalistul lui Southampton a deschis scorul pentru echipa sa în deplasarea de la Watford în secunda 7. Shane Long are 32 de ani şi joacă la Southampton din 2014. Atacantul irlandez a mai trecut în cariera sa pe la Reading, WBA şi Hull City. Ar
15 apr. 2019,, 14:00
Vitalie Damaşcan a debutat în primul eșalon valoric al fotbalului italianInternaţionalul moldovean Vitalie Damaşcan a debutat în primul eșalon valoric al fotbalului italian. Atacantul lui FC Torino a fost introdus în teren în minutul 87 al meciului de acasă cu Cagliari Calcio, clubul la care este legitimat un alt fotbalist moldovean, Artur Ioniţă. Cei doi nu au avut ocazia să j
27 mar. 2019,, 13:20
Fotbaliștii echipei naționale de tineret, învinşi de Bosnia și HerțegovinaFotbaliștii echipei naționale de tineret a Republicii Moldova au călcat exact pe urmele celei de seniori. Discipolii lui Sergiu Cleșcenco au fost surclasați la Sarajevo cu 0-4 de Bosnia și Herțegovina în prima partidă din grupa a noua a preliminariilor campionatului european din anul 2021. La fel ca în
25 mar. 2019,, 17:40
Meciul Turcia – Moldova: Naționala țării noastre vrea un rezultat pozitivMeciul dintre Turcia și Moldova din cea de-a doua etapă din faza grupelor de calificare la Campionatul European de Fotbal 2020 va avea loc astăzi, începînd cu ora 19:00. Selecționata Moldovei vrea să arate un fotbal pe cinste care să placă suporterilor. Naționala Moldovei a efectuat aseară un antrenament ofic
Guvernul anunță că există un deficit de personal în structurile de stat. În opinia dvs., cum am putea rezolva această problemă?