sportivă

Larisa Popova una dintre cele mai valoroase sportive din Moldova își sărbătorește ziua de naștere
9 apr. 20:00
Larisa Popova, una dintre cele mai valoroase sportive din Moldova, își sărbătorește ziua de naștereUna dintre cele mai valoroase sportive ale Moldovei, Larisa Popova, își sărbătorește astăzi ziua de naștere, notează Noi.md. În 1980, avea să devină prima femeie din ţara noastră medaliată cu aur la Jocurile Olimpice, informează Comitetul Național Olimpic și Sportiv (CNOS). Născută pe 9 aprilie 1957 la
A revenit acasă cu medalia de aur țintașa Anna Dulce despre rezultatele sale
5 mar. 09:15
A revenit acasă cu medalia de aur: țintașa Anna Dulce, despre rezultatele saleȚintașa Anna Dulce a revenit acasă cu medalia de aur de la Campionatul European de Tir, unde și-a adjudecat și biletul de calificare la Jocurile Olimpice de la Paris. Anna Dulce a fost felicitată la Centrul Sportiv de Pregătire a Loturilor Naționale. Pe lîngă distincția supremă, unica de acest fel în istor
Încă o sportivă din Republica Moldova șia asigurat biletul pentru Olimpiada de Vară
1 mar. 08:13
Încă o sportivă din Republica Moldova și-a asigurat biletul pentru Olimpiada de VarăȚintașa Ana Dulce s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, anunță Ministerul Educației și Cercetării. Discipola antrenorului Oleg Moldovan și-a asigurat biletul pentru Olimpiada de Vară, după ce a ocupat locul I la Campionatul European de tir, care avut loc în orașul Györ, Ungaria. Țintașa a în
Calificare elegantă la Jocurile Olimpice Alisa Glinka va merge la Paris
19 feb. 16:02
Calificare elegantă la Jocurile Olimpice - Alisa Glinka va merge la ParisAlisa Glinka (37 de ani) s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris la proba de echitație, notează Noi.md. Potrivit forului internațional de profil, ea și-a asigurat un loc în concursul individual de dresaj. În luna iunie anul trecut, Ministerul Educației și Cercetării i-a conferit Alisei Glinka tit
Elena Rîbakina a cîştigat turneul de la Abu Dhabi
11 feb. 17:07
Elena Rîbakina a cîştigat turneul de la Abu DhabiElena Ribakina, locul 5 mondial, a cîştigat al doilea său trofeu din acest sezon, impunîndu-se cu scorul de 6-1, 6-4 în finala turneului Mubadala Abu Dhabi Open, duminică, în faţa Dariei Kasatkina, locul 14 WTA. Trofeul de la Abu Dhabi este al şaptelea din carieră pentru Rîbakina în circuitul WTA şi al pat
Sportive din Moldova calificate în marea finală a Campionatului Mondial de lupte U23
27 oct. 2023,, 15:20
Sportive din Moldova, calificate în marea finală a Campionatului Mondial de lupte U-23Irina Rîngaci și Mariana Drăguțan vor mai aduce încă două medalii pentru Republica Moldova de la Campionatul Mondial de lupte U-23, de la Tirana,Albania. Irina Rîngaci s-a calificat în finala categoriei de 65 de kg după ce a trecut în semifinale de americanca Macey Kilty cu scorul de 3-1, notează Noi.md.
Detalii despre moartea fotbalistei Antrenor A căzut întro prăpastie
8 sep. 2023,, 10:14
Detalii despre moartea fotbalistei. Antrenor: A căzut într-o prăpastieVioleta Mițul, tînăra fotbalistă care a murit în urma unui tragic accident în Islanda, ar fi căzut în gol într-o prăpastie. Despre aceasta declară antrenorul tinerei, Victor Senic, transmite Știri.md.
Doliu în lumea sportului Fotbalista Violeta Mițul a decedat
6 sep. 2023,, 20:45
Doliu în lumea sportului: Fotbalista Violeta Mițul a decedatFundașul echipei naționale de fotbal feminin a Republicii Moldova, Violeta Mițul, a murit la vîrsta de 26 de ani. Anunțul a fost făcut de Federația Moldovenească de Fotbal, potrivit căreia tînăra a suferit un tragic accident în timpul unei escale la munte, unde era plecată alături de coechipierele de club,
Ce a spus sportiva Aryna Sabalenka despre iubitul ei Konstantin Kolstov
31 ian. 2023,, 20:30
Ce a spus sportiva Aryna Sabalenka despre iubitul ei, Konstantin KolstovAryna Sabalenka a devenit, în premieră, campioană la Australian Open, după victoria în trei seturi în fața Elenei Rybakina, scor 6-4, 3-6, 4-6. La conferința de presă de după meci, jucătoarea de 24 de ani a stîrnit hohote de rîs cînd a vorbit despre iubitul ei, Konstantin Kolstov (41 de ani), scrie Noi.md
O jucătoare de tenis din Moldova a intrat în topul celor mai bune tenismene ale lumii
11 ian. 2023,, 16:00
O jucătoare de tenis din Moldova a intrat în topul celor mai bune tenismene ale lumiiJucătoarea de tenis Cristina Bucșa, care apără culorile Spaniei, dar s-a născut la Chișinău, este prima moldoveancă din istorie care a acces pe locul 100 în clasamentul WTA al celor mai bune tenismene de pe mapamond. S-a întîmplat ieri, după ce Bucșa a învins-o pe americanca Ashlyn Krueger în a doua etapă
O sportivă din Găgăuzia a cîștigat bronzul la Campionatul European de box printre școlari
22 aug. 2022,, 21:00
O sportivă din Găgăuzia a cîștigat bronzul la Campionatul European de box printre școlariSportiva Xenia Coronciuc din Găgăuzia a cîștigat medalia de bronz la Campionatul European de box în rîndul școlarilor sub 15 ani, informează Noi.md. Xenia a devenit dublă cîștigătoare a Campionatului European, desfășurat în perioada 10-21 august în orașul Erzurum din Turcia.
Încă o sportivă fuge din Belarus I sa interzis să participe la JO
9 feb. 2022,, 20:30
Încă o sportivă fuge din Belarus: I s-a interzis să participe la JOO schioară din Belarus a fugit din țară împreună cu familia sa de teama represaliilor autorităților, după ce regimul Lukașenko nu i-a permis să participe la Jocurile Olimpice de Iarnă pentru că tatăl său a participat la protestele de stradă împotriva dictatorului bielorus, relatează Reuters. Daria Dolidovi
Sportiva Doina Descalui sa calificat la Jocurile Olimpice de la Beijing
11 ian. 2022,, 17:52
Sportiva Doina Descalui s-a calificat la Jocurile Olimpice de la BeijingDoina Descalui este prima sportivă din Moldova calificată la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing. Ea are 22 de ani și practică sania din 2017. Doina a devenit și prima reprezentantă feminină a Moldovei care va evolua în proba de sanie la Jocurile Olimpice. Ea este antrenată de Bogdan Macovei, triplu p
Campioana lumii Irina Rîngaci primeste deja oferte din alte ţări
16 oct. 2021,, 12:30
Campioana lumii, Irina Rîngaci, primeste deja oferte din alte ţăriRepublica Moldova riscă să rămînă fără campioni. Irina Rîngaci, proaspăt medaliată cu aur la mondialele de lupte, a primit o ofertă de a concura pentru altă ţară. Decoamdată, Irina a refuzat, dar mărturiseşte că dacă autorităţile nu vor investi în sport şi nu îşi vor onora promisiunile ar putea să se răzgî
Timanovskaia regretă fapta sa
14 aug. 2021,, 16:00
Timanovskaia regretă fapta saAtleta din Belarus, Kristina Timanovskaia, care a plecat în Polonia, a declarat că criticarea pe rețelele sociale a deciziei antrenorilor de a o numi la estafeta de 400 de metri ar putea să nu fie cel mai înțelept pas. "Poate că criticarea conducerii (antrenorilor) pe Instagram într-o stare atît de emoțion
Nichita O să mă ridic și o să devin mai puternică
5 aug. 2021,, 08:15
Nichita: ”O să mă ridic și o să devin mai puternică!”După ce a trecut de una dintre favoritele la cîștigarea titlului olimpic, nigeriana Odunayo Adekuoroye, Anastasia Nichita a cedat în ultimele secunde în fața sportivei din Bulgaria, Evelina Nikolova. ”Jocurile Olimpice au luat sfîrșit pentru mine. Dacă sînt dezamăgită este puțin spus! Am parcurs pînă aici
Halterofila Elena Cîlcic a ocupat locul 8 la Jocurile Olimpice
3 aug. 2021,, 10:31
Halterofila Elena Cîlcic a ocupat locul 8 la Jocurile OlimpiceHalterofila Elena Cîlcic a ocupat locul 8 la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Ea a înregistrat rezultatul 240 kg la general. Elena a debutat la o ediție a Jocurilor Olimpice. Campioană olimpică în categoria de greutate 87 kg a devenit chinezoaica Zhouyu Wang. China a ajuns la 25 de distincții de aur și co
O sportivă din Găgăuzia va merge la Jocurile Olimpice de la Tokyo
7 feb. 2020,, 11:45
O sportivă din Găgăuzia va merge la Jocurile Olimpice de la TokyoSportiva din Găgăuzia, Elena Cîlcic a cîștigat două medalii la Cupa Mondială de haltere de la Roma și a primit dreptul de a participa în componența echipei naționale a Moldovei la Jocurile Olimpice de la Tokyo, transmite Noi.md. Potrivit Comitetului Executiv al Găgăuziei, Elena Cîlcic s-a clasat pe locul doi
O sportivă din Republica Moldova printre primele la Campionatul de Atletism de la Doha
30 sep. 2019,, 07:30
O sportivă din Republica Moldova, printre primele la Campionatul de Atletism de la DohaAtleta Zalina Petrivskaya s-a clasat pe locul patru la Campionatul Mondial de la Doha. Ea a înregistrat rezultatul 74,33 metri la aruncarea ciocanului. Zalina a fost întrecută de americanca DeAnna Price (77.54), poloneza Joanna Fiodorow (76.35) și chinezoaica Wang Zheng (74.76). La Mondialul de la Doha vor
China refuză acordarea vizei pentru o atletă în vîrstă de 101 ani
28 sep. 2017,, 04:30
China refuză acordarea vizei pentru o atletă în vîrstă de 101 aniLa 101 ani, atleta Man Kaur, din India, a fost nevoită să renunțe la speranța unei noi medalii de aur în cadrul Campionatului asiatic pentru seniori. Acesta s-a întîmplat cu sportiva, după ce China a refuzat să-i acorde viza pentru a putea participa la competiție, informează AFP. Man Kaur, cîștigătoarea tit