medaliu de argint

Halterofilul Marin Robu întîmpinat acasă ca un erou
18 sep. 2023,, 08:45
Halterofilul Marin Robu, întîmpinat acasă ca un erouHalterofilul din Republica Moldova, Marin Robu, care a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial din Arabia Saudită, a revenit acasă. Sportivul a fost întîmpinat la Aeroportul Internațional Chișinău de părinți, colegi și o delegaţie a Ministerului Educaţiei. Marin Robu. în data de 12 septembrie, a c
Halterofilul Marin Robu a cucerit argintul la Mondiale
12 sep. 2023,, 09:00
Halterofilul Marin Robu a cucerit argintul la MondialeMoldoveanul Marin Robu a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial de haltere din Arabia Saudită. Sportivul, originar din Nisporeni, a concurat în categoria de 89 de kilograme și a reușit să urce pe treapta a doua a podiumului la proba smuls. Marin Robu și-a asigurat argintul, după ce a ridicat 1
Mihaela Samoil și Luciana Beda vicecampioane europene U20
2 iul. 2022,, 11:29
Mihaela Samoil și Luciana Beda, vicecampioane europene U20Luptătoarele Mihaela Samoil (53 kg) și Luciana Beda (68 kg) au cucerit medaliile de argint la Campionatele europene Under 20 de la Roma. În finalele categoriilor lor de greutate, Mihaela Samoil a fost învinsă de germanca Amory Olivia Andrich, iar Luciana Beda a cedat în fața turcoaicei Nesrin Bas, scrie Ol
Dan Olaru şi Alexandra Mîrca au cucerit argintul la Cupa Mondială
8 iul. 2019,, 15:10
Dan Olaru şi Alexandra Mîrca au cucerit argintul la Cupa MondialăArcașii Dan Olaru şi Alexandra Mîrca au cucerit medalia de argint în proba de dublu mixt din cadrul etapei a patra a Cupei Mondiale. Ei au fost învinşi în finala de la Berlin de sud-coreenii Oh Jyn Hyek şi An San cu scorul de 2-6. Dan Olaru şi Alexandra Mîrca au în palmares un titlu european, cîştigat în 2016
Halterofilul Daniel Lungu a devenit vicecampion european
22 oct. 2018,, 11:00
Halterofilul Daniel Lungu a devenit vicecampion europeanHalterofilul Daniel Lungu a devenit vicecampion european Under 20 în categoria de greutate 56 kg. La smuls el a ocupat locul 2, cu rezultatul 110 kg, iar la aruncat s-a clasat pe locul 4 cu 130 kg. La total, sportivul moldovean a cucerit medalia de argint.
Aaron Cook a cîştigat argintul pentru Moldova
8 aug. 2017,, 09:10
Aaron Cook a cîştigat „argintul” pentru MoldovaSportivul selecţionatei Moldovei Aaron Cook s-a situat pe locul doi la Grand Prix Taekwondo, care se desfăşoară la Moscova. Fiind nativ din Marea Britanie, el evoluează sub pavilionul Moldovei în competiţiile internaţionale şi a finalizat cu victorii patru dispute, dar a cedat în finală sportivului di
Un luptător moldovean a cîștigat argintul în Polonia
8 iul. 2017,, 17:30
Un luptător moldovean a cîștigat argintul în PoloniaO evoluție reușită pentru Andrei Perpeliță la turneul internațional de lupte libere din Polonia. Sportivul s-a clasat pe locul doi în categoria de greutate 61 kg, după ce a reușit să-l învingă în semifinale pe vicecampionul mondial Beka Lomtadze din Georgia, cu 18-10. transmite IPN. În finală, Perp
Un antrenor din Moldova a cîștigat argintul pe Peninsula Arabică
20 mai. 2017,, 12:40
Un antrenor din Moldova a cîștigat argintul pe Peninsula ArabicăUn membru al personalului tehnic al clubului arab „Al-Nasr”, Emil Caras, și-a ajutat echipa să iasă în finala Cupei EAU. În meciul decisiv fotbaliștii „Al-Nasr” au cedat în fața echipei „Al-Wahda” și au reușit să cîștige medalii de argint, relatează NOI.md. Echipa „Al-Nasr” a cîștigat medalii de argint
Gladiatorul moldovean cucerește inimile fanilor spanioli VIDEO
16 mai. 2017,, 11:40
„Gladiatorul“ moldovean cucerește inimile fanilor spanioli (VIDEO)Saveli Ganea, originar din Moldova, se numără printre cîștigătorii Campionatului Mondial la Lupte Medievale „Bătălia Națiunilor". El a obținut medalia de argint la Campionatul Mondial la Lupte Medievale „Bătălia Națiunilor", care s-a desfășurat la Barcelona. Ganea a povestit într-un interviu acordat sputni
Cherdivară a cîştigat o medalie pentru Moldova
6 mai. 2017,, 11:15
Cherdivară a cîştigat o medalie pentru MoldovaMariana Cherdivară a cîştigat medalia de argint la Campionatul Europei (CE) de lupte feminin. În lupta finală ea a cedat în faţa sportivei din Norvegia. Reprezentanta selecţionatei Moldovei pentru prima dată a urcat pe podiumul de onoare al CE seniori, comunică NOI.md. La competiţiile din Serbia Mariana